Antonie Kamerling: liever aangever dan afmaker - op het veld althans De buitenstaander door Rik Planting Drie jaar lang was hij in Goede tijden, slechte tijden als de losbollige Peter Kelder het troeteldier van soapminnend Nederland. Tot hij liftend uit het tv-beeld verdween, om vervolgens met zijn hoofdrol in De kleine blonde dood de soms wat zurige Nederlandse filmpers in positieve zin te verbazen. Antonie Kamerling loste de belofte die hij heette te zijn in en is intussen een veelgevraagd (film)acteur. Volgend jaar is Kamerling te zien in de eerste voetbalfilm van vaderlandse bodem, All Stars. Een voetballende acteur over vorm, scherpte, een gemene overtreding en de boze wereld. 'Papa, waarom doet die jongen dat nou?' Nou ja, of het de rol van z'n leven wordt, moet nog blijken. Maar dat het een rol is die hem na aan het hart ligt, zoveel is zeker. All Stars, waarvan de opnames eind september zijn begonnen, is een speelfilm met voetbal als achtergrond. En Antonie Kamerling, een van de hoofrolspelers, is een gepassioneerd liefhebber van het voetbalspel. Voor de tv, als bewonderaar van 'mooi voetbal'; op het veld, als linkspoot van een vriendenploeg waarin op zondagmiddag een ieder zich even zijn eigen God of Marco van Basten kan wanen. Want, zegt Kamerling, het draait bij voetbal om 'beleving' en die beleving is overal hetzelfde. Of je nu speelt in het eerste van Ajax of het vierde van RAP: iedereen wil winnen, iedereen wil iets moois doen. Voor Antonie Kamerling (30) staat 'mooi' op de eerste plaats. Daarna komt pas het winnen. Kijkend naar het spel van Romario, Ronaldo, Luc Nillis of Marco van Basten kan hij in totale vervoering raken. 'Zo'n speler als Van Basten. Tjezus. Een gemis voor de mensheid dat hij ermee moest ophouden. Zo verschrikkelijk zonde. Dat is Mozart die te vroeg overlijdt. Van Basten is kunst. Sierlijk, origineel, schoonheid, geniaal: alles. En tegelijk had hij iets meedogenloos: de niets ontziende, koele held. Van Basten appelleert aan een soort universeel jongensgevoel. Jongens willen winnen, willen nummer één zijn. Als je dat zelf niet kunt, dan moet je club of idool het maar doen.' Schoonheid de nek omgedraaid Die meedogenloze mentaliteit, zegt AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1996 171

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 171