Hakbal Column De Witte Socrates noemden ze hem en dat had ongetwijfeld een schertsende ondertoon. Het jonge, witgelokte talent van FC Den Bosch was net zo lang en dun als de Braziliaanse ster Socrates. En de Bosschenaar speelde op techniek. Maar daarmee hield de overeenkomst wel op. De Braziliaan maakte naam op het WK van 1982 in Spanje toen hij aanvoerder van de carioca's was. Het publiek verbaasde zich over en genoot van zijn hakballen. Die hakballen had Socrates in alle soorten en maten. Hard, zacht, met of zonder effect, soms nam hij de bal zelfs met de achterkant van zijn voet aan. In elk geval steeds verrassend, hoezeer er ook op het technische hoogstandje werd gerekend. Deze Socrates had het met de hak spelen tot een manier van leven verheven. Zonder hakballetje was de wedstrijd van Socrates niet compleet. Ik vond dat aardig om te zien, al vond ik het ook overdreven en gekunsteld. Socrates hakte vaak om het hakken en niet omdat het op dat moment de beste of meest voor de hand liggende oplossing was. door David Endt Toen Socrates een mondiale voetbalheld was, stond de loopbaan van de witgelokte middenvelder van FC Den Bosch nog in de kinderschoenen. Hij zal ongetwijfeld hebben gebloosd toen zijn elftalgenoot Gerard Aichorn hem een keer De Witte Socrates noemde. Er zal zijn gelachen in de kleedkamer van FC Den Bosch. Een mooie grap, De Witte Socrates, die in de Vliert voetbalde. Het contrasteerde ook zo mooi. Het oer-eenvoudige van de naam Scholten, voornaam Arnold, met het verwachtingwekkende 'Socrates'. Vaak zijn dergelijke vondsten een kort leven beschoren, maar De Witte Socrates bleef bestaan. Arnold Scholten werd erkend als een beloftevolle voetballer. Toch keek men ervan op toen Johan Cruijf hem in 1986 naar de Meer haalde. In de mislukte race naar het kampioenschap en tijdens de gelukte race naar de Europa Cup voor bekerwinnaars was Arnold meestal een betrouwbare stand-in. Pas in zijn derde Ajax-seizoen toonde hij zijn klasse en betrouwbaarheid, zonder dat hij de harten van de supporters kon veroveren. Arnold Scholten voetbalde in dienst van het elftal en maakte zijn individuele kwaliteiten ondergeschikt aan het elftalbelang. Altijd bleef de vleug van scherts om de bijnaam Witte Socrates hangen. Als Feyenoord-voetballer was Scholten vooral degelijk. Zeker geen verpersoonlijking van de voetbalfilosoof binnen de lijnen. Arnold speelde functioneel en nuttig. Stoïcijns kon hij een meedogenloos blok zetten zonder het aureool van een 'harde speler' te verwerven. Want zo kon men de bescheiden en buiten het veld zo zachtmoedige Scholten niet zien. Bij Feyenoord kreeg de winnaarsmentaliteit van Scholten de gelegenheid zich te openbaren. Niet alleen techniek, inzicht en opofferingsgezindheid, maar ook het karakter dat hoort bij het niet willen verliezen. De verbeten blik in de ogen die er bij FC Den Bosch en bij Ajax natuurlijk al was, werd in Rotterdam zichtbaar en daardoor leek hij een andere voetballer te zijn geworden. Weinig frivool, minder een genieter en meer een vertolker van het realisme. De Feyenoord-Scholten draafde ook bij Ajax door bij zijn rentree. Hij vertolkte een nuttig-anonieme rol. Er is nu iets anders met Arnold Scholten aan de hand. Hij wordt weer De Witte Socrates. Het is een ongrijpbaar fenomeen, vorm. Een paar weken geleden openbaarde het zich. Er was cadans in zijn bewegen en gretigheid in zijn spel. Hij heeft greep op zijn omgeving. Zo zou je tot in de eeuwigheid willen doorvoetballen, je wordt toch niet moe. Het is alsof de techniek herboren is. Heerlijk is de strakke pass op de buitenspeler. Je volgt de baan van de bal en geniet van het kunstwerkje, terwijl je benen je alweer naar de volgende ontmoetingsplaats brengen. En het schot is zo soepel - direct nadat de bal pijnloos is geraakt een 'los' voetje- dat de kracht uit de techniek komt en de bal onhoudbaar en accuraat naar de hoek vliegt. De blik reikt verder dan de dichtstbijzijnde medespeler; omdat de techniek voor een logische bal-aanname zorgt, is er tijd om de situatie te overzien, de voeten handelen sneller dan de hersenen. Het strafschopgebied is bekend terrein. Een hakbal naar Veldman. Niet om de hakbal, maar als de beste oplossing. De 'oude' Arnold Scholten van het gave spel en de 'nieuwe' Arnold Scholten van de routine en het inzicht smelten samen: De Witte Socrates. AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 161