Een glaasje champagne in een Amsterdamse discotheek Het moment van Yvonne-Nicole de Baayr Miss Ajax 1996 De liefde voor voetbal is eigenlijk begonnen in mijn huidige woonplaats, Nijmegen. Ik kon het mij als middelbare scholiere niet veroorloven ieder weekend naar mijn favorieten in Amsterdam te gaan, dus ik had een seizoenkaart bij NEC. Begin jaren negentig ben ik met mijn broertje naar een training van Ajax gaan kijken. Alles was daar anders; groter en professioneler. Ik kende de spelers van Ajax toen eigenlijk helemaal niet zo goed. Na de training vroeg mijn broertje aan Clarence Seedorf, die nog maar net bij het eerste meetrainde, een handtekening. Ik had geen idee wie Clarence was en zei dat ook tegen hem. Hij vond dat grappig en stelde voor dat wij eens naar een wedstrijd in de Meer kwamen kijken, hij zou wel kaartjes voor ons regelen. Vanaf die ontmoeting en de daaropvolgende wedstrijd werd ik een regelmatige bezoeker van de Meer. Vanaf het begin stond ik in vak F. Sinds ongeveer anderhalf jaar ga ik met twee vriendinnen naar de thuiswedstrijden van Ajax. Wij zijn ook met z'n drieën naar de vorige finale van de Miss Ajax- verkiezing gegaan, die werd gewonnen door René de Best. Wij hoorden dat ze eigenlijk nog nooit naar Ajax was geweest en dat ze niet zoveel van de club afwist. Wij dachten: leuk voor haar dat ze wint, maar moet de winnares niet meer verstand van zaken hebben? Ik zei voor de grap dat een van ons de volgende keer mee moest doen. Mijn vriendinnen gingen daar serieus op in. Ik was volgens hen de aangewezen persoon om mee te doen aan de volgende Miss Ajax-verkiezingen. De voorselectie vond in Utrecht plaats. Ik had het idee dat ik het nooit zou redden. Dat baseerde ik op het nogal domme vooroordeel dat ze waarschijnlijk op zoek waren naar een leuk blond meisje. Wat kon ik doen om toch geselecteerd te worden? Ik had thuis een foto, genomen tijdens een bijeenkomst van de supportersvereniging in de RAI. Ik kende Tarik Oulida en hij had mij uitgenodigd voor het VIP-feestje na afloop. Op een goed moment kwam Patrick Kluivert aansjouwen met de gewonnen Europa Cup 1 en ik ben toen samen met Tarik en de beker gefotografeerd. Die foto opende voor mij de deur naar de voorronde in Utrecht. Ik ging door naar de eerste ronde in Apeldoorn. Ik had de grote pech dat ik twee weken vóór die bewuste avond, tijdens Ajax - Twente, een ongelukje had gehad. Op de sta-vakken in de Meer bevonden zich van die hekjes. Na het eerste doelpunt stormde alles en iedereen naar voren en ik wist: dit gaat fout. Mijn hand klapte dubbel op een van die hekjes en ik brak mijn middenhandsbeentjes. Die Miss verkiezingen kan ik gevoeglijk vergeten, dacht ik nog. Mijn vriendinnen vonden dat ik me niet moest laten kisten. Op de ochtend van de voorronde-dag is het gips eraf gehaald. Met mijn arm gebonden aan een speciale spalk heb ik toch meegedaan. Het was een heel grappig gezicht; ik in mijn galakleding, met aan de ene hand een keurige handschoen en aan de andere hand allemaal verband. Desondanks bereikte ik de finale, die ik tenslotte zou winnen. Ik moest als eerste opkomen en dat vond ik vervelend. Tegen de tijd dat nummer elf aan de beurt is, zijn de juryleden mij allang vergeten, dacht ik. Mijn antwoorden op de vragen vond ik ook niet echt geweldig. Waarom ik toch won? Misschien door mijn uitstraling; ik heb nu eenmaal de gave goed te kunnen lachen. Achteraf denk ik dat het belangrijk was dat ik niet per se wilde winnen. Meedoen vond ik al leuk genoeg. Na mijn verkiezing was het echt een gekkenhuis. Het overviel me een beetje; iedereen wilde mij spreken en ik werd van de ene naar de andere tv-studio gesleept. De hele eerste week ging als in een waas aan mij voorbij. Zaterdag 31 augustus 1996, de dag van Nederland-Brazilië, was ik jarig en dat vierde ik in een discotheek in Amsterdam. Nwankwo Kanu was daar ook en ik heb nog even met hem gesproken en champagne gedronken. De maandag daarop werd bekend dat hij hartklachten had. Ik kon het niet geloven. In een opwelling heb ik toen een brief aan hem geschreven, die in Voetbal International is afgedrukt. Dat deed ik niet als Miss Ajax, maar om hem als mens te steunen. Dat glaasje champagne in die Amsterdamse discotheek is een van de laatste momenten van onbezorgdheid geweest voor die prachtige voetballer. Het is een moment dat ik niet snel zal vergeten, zoals ik ook nooit het vele waarvan Nwankwo ons heeft laten genieten, zal vergeten. AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1996 157

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 157