De beter gesitueerde Ajax-supporters reden met hun Rolls Royces door naar de westers georiënteerde hotels in het centrum van Praag. Praag bood de Nederlandse invasie van voetbalsupporters een militair-communistische ontvangst. Foto's: Antoine Theunissen kenden me allemaal, want ik zat in de controle-commisie bij Ajax, die onder meer over het parkeerterrein ging. Ik was nog niet binnen of Caransa zei tegen mij: 'Joh, jij bent een brutale rotkerel, ga jij eens voor mij de straat op om zwart geld te wisselen.' De officiële koers was immers veel te hoog. Ik werd met duizend gulden naar buiten gestuurd om ze om te wisselen in Tsjechische kronen. Dat is aardig gelukt en daar is dan die avond en nacht in het hotel mee gefinancierd. Het kon niet op. Het orkest speelde muziek uit de in het oosten verboden film Dokter Zhivago. Ik vroeg aan die orkestleider hoe ze aan die liederen waren gekomen. Bleek dat ze naar de westerse radio luisterden en ze daarna de muziek op noten zetten.' Hagelslag 'De volgende dag, de ochtend voor de wedstrijd, gingen we naar het vliegveld om de zingende en feestvierende Ajax- supporters te onthalen. Zo'n intocht hadden wij nog nooit meegemaakt en die Tsjechen al helemaal niet!' De Ajax-supporters werden verrassend gastvrij ontvangen. Veel Tsjechen hoopten dat Ajax zou winnen. Dukla Praag was de club van het leger en (dus) niet populair. Sparta Praag en Slavia Praag waren de clubs van het volk. Langs de landingsbaan op het vliegveld stonden zwaaiende arbeiders met het spandoek 'Dukla-Ajax 0-5'. Aanvankelijk wisten de Ajax-supporters niet hoe ze met de financiën uit de voeten moesten in het Oostblokland. Maar de Tsjechische autoriteiten bleken voor één dag een oogje dicht te knijpen en al snel beschikten de meeste Amsterdammers over genoeg, illegaal verkregen, Tsjechisch geld. Om de haverklap werden Ajax-supporters aangeklampt met de vraag of ze dollars of guldens hadden. Ajax zelf logeerde in het twintig kilometer buiten Praag gelegen oorspronkelijke jachtverblijf Hubertus. De kamers waren niet al te luxueus, maar de door Ajax-kok Rikus Walter meegenomen kaas, hagelslag en ontbijtkoek maakten veel goed. Voor de lunch gebruikte Walter Tsjechische produkten, maar hij stond erop dat hij de tomatensoep, gebakken aardappelen en biefstuk zelf klaarmaakte. De wedstrijd werd gespeeld in het Juliska - stadion, gelegen in Dejvice, de rijke, door partijbonzen bewoonde wijk in het noordwesten van de stad. Dukla Praag werd opgericht in 1948 en adopteerde in 1956 de naam Dukla, naar de gelijknamige bergpas in de Karpaten waar Sovjet- en Tsjechische troepen in 1944 een belangrijke slag wonnen. De beste voetballers van het land moesten vrijwel zonder uitzondering in het leger en werden zo bij andere clubs weggehaald om bij Dukla te spelen. In tegenstelling tot de grote kwaliteit van het toenmalige Dukla- team en het nabijgelegen protserige Hotel International was het langgerekte Juliska- stadion zeer armieterig. Het beschikte niet over een lichtinstallatie, waardoor de wedstrijd tegen Ajax 's middags moest worden gespeeld. De tribunes waren klein en bouwvallig en werden overschaduwd door een enorme heuvel aan de westelijke, lange zijde van het veld. Het stadion leek meer op een trainingsaccommodatie dan op een voetbalstadion. Militairen waren in de dagen voor de wedstrijd druk bezig om meer plaatsen in het stadion te creëren. Theunissen: 'Op die heuvel zaten vooral de supporters van Dukla. Op de eretribune zaten de partijbonzen. De meeste tribune plaatsen in het stadion waren door de club voor westers geld verkocht aan de Ajax- supporters. En de Dukla-fans die wel kaartjes hadden, verkochten ze aan de Nederlanders. Zelf gingen ze op een krant zitten op die heuveldijk. Daar werd zelfs mee geadverteerd: krant meenemen!' Strafschop Het leek of Ajax die dag thuis speelde. Er waren 16.000 toeschouwers; het rood-wit overheerste het rood-geel van de thuisclub. Vlak voor de wedstrijd renden twee Ajax- supporters de sintelbaan op voor een ereronde. De massaal aanwezige Tsjechische militairen wilden ingrijpen, maar het boegeroep van de Ajax-fans weerhield ze daarvan. Theunissen: 'De Tsjechen hebben zich toen van hun beste kant laten zien, ze wilden waarschijnlijk niet dat we een slechte indruk van het Oostblok zouden krijgen. Er is niets vervelends voorgevallen, op de uitslag na natuurlijk.' In de eerste helft bleef Ajax nog redelijk op de been in het zonovergoten, maar frisse (zo'n tien graden) stadionnetje. Dagblad Het Parool had op de voorpagina van de avondeditie een verslag van de eerste helft onder de kop 'Fors Dukla houdt Ajax in bedwang'. Een slechte, van de televisie genomen foto van een kans van Sjaak AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 151