film was door het onderwerp een sensatie.' Ajax werd pas een aantal jaren na de oorlog een sensatie voor Antoine Theunissen, want hij was van huis uit geen Ajax-supporter. 'Ik ben in 1928 geboren in Rotterdam, op vijf minuten lopen van het Sparta-stadion. Na een Engels bombardement op Rotterdam-West kwam ik als vijftienjarige in Amsterdam te wonen. Begin jaren vijftig, na mijn diensttijd, leerde ik mijn vrouw Mies kennen. Zij stamt uit een echte Ajax- familie, woonachtig in Betondorp.' Theunissen werd al snel een oude getrouwe in De Meer: 'Op dinsdagavond bespraken we, de vaste supporters, in het restaurant de wedstrijd. We biljartten wat, stelden zogenaamd de opstelling voor de volgende wedstrijd vast. Spelers als Piet Keizer en Johan Cruijff kwamen er ook, want die trainden toen nog 's avonds. Ook het bestuur zagen we vaak, dat vergaderde ook op dinsdagavond. Als we lang bleven hangen, kwam Van Praag senior nog wel eens langs om de laatste moppen te vertellen. Dat kon hij vreselijk goed. Ajax werd zo al snel mijn cluppie. Ik heb alles meegemaakt, heb ze bijna zien degraderen en toen kwam de tijd van Michels en Cruijff.' Caransa 'De Europese doorbraak kwam met die wedstrijden tegen Liverpool. Daar ben ik ook heen geweest. Mijn vriend Carel Müller van het reisbureau Mondial regelde in die tijd de supportersreizen. Na Liverpool kwam in de kwartfinale Dukla Praag. Iedereen wilde erheen, maar dat was niet zo simpel want je moest een visum hebben en dat kostte vijfentwintig gulden, een hoop geld in die tijd. De Tsjechen dachten: hoe meer Hollanders naar ons toekomen, des te meer westers geld halen we binnen. Dus het krijgen van visa was niet zo'n probleem.' Voor de wedstrijd tegen Dukla Praag kwam voor de eerste keer in de historie een massale Ajax-supportersreis op gang. Zo'n vijfduizend fans maakten de duizend kilometer lange tocht met autos's en bussen, rijkelijk voorzien van Ajax-vlaggen en toeters, of per vliegtuig. Er was een speciale Ajax-autorally georganiseerd, met zo'n honderd deelnemers. De Amsterdamse industrieel Mohanpersad Ramlakhan kocht 780 kaarten voor de wedstrijd en regelde, met toestemming van Ajax-voorzitter Jaap van Praag, een trein- express. De belangstelling voor de treinreis viel tegen, maar dat deerde Ramlakhan niet. 'Wat Ajax doet, is een koninksrijkzaak,' vatte hij de stemming in Nederland samen. Antoine en Mies Theunissen logeerden in Praag in Motel Stop aan de rand van de stad. 'Het eerste dat de obers aan ons vroegen was of er geld te wisselen viel. Angst voor arrestaties deed ons weigeren.' Op economische delicten, zoals geldsmokkel, stonden in Tsjechoslowakije hoge vrijheidsstraffen. De beter gesitueerde Ajax-supporters, zoals de gebroeders Van der Meijden en Maup Caransa, waren met hun Rolls Royces doorgereden naar het westers georiënteerde Jalta-hotel in de stad. Caransa zelf stond bij de deur naar de langslopende Ajax-supporters te kijken. Toen hij Theunissen voorbij zag trekken, nodigde hij hem uit. Theunissen: 'Ze

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 149