Theo Lucius Aan de zijlijn Liefde maakt blind. Clubliefde misschien wel stekeblind. Althans, je komt wel van die supporters tegen die in hun clubliefde zo ver gaan, dat ze totaal geen oog hebben voor wat er aan moois en kwaliteit te bewonderen valt bij andere clubs. Die totale clubblindheid ken ik niet. Ik zie juist heel goed wat er voor moois op de velden bij andere clubs rondloopt. Ik kan ook genieten van spelers die niet het rood-wit om de schouders dragen. Maar ik denk daar wel direct iets bij: ik wil dat die spelers bij Ajax komen voetballen. Ik kijk heel hebberig naar die spelers. Naar de maatstaf van mijn begeerte zou de Ajax-selectie wel uit vijftig man bestaan, bij wijze van spreken. Beïnvloed door de voetballessen van onze huidige trainer zegt de Van Gaal in mij dan wel: maar past hij wel in het Ajax-systeem? Maar mijn primaire reactie, de reactie van het hart, is toch als ik een speler zie die mij bekoort: die moeten ze kopen! Wie had ik bijvoorbeeld graag in het rood-wit gezien? Van Hanegem, Willy van der Kuilen, Kirsten Nygaard, Ruud Gullit, Romario, Jurre Koolhof, Rob Rensenbrink, Frans Thijssen, Bud Broeken. De meer utopische verlangens, zoals Maradona en Platini, laat ik achterwege. Dat was bij vlagen een leuke, aantrekkelijke wedstrijd. Maar mijn aandacht werd vooral getrokken door één speler, de nummer 6 van FC Den Bosch. En al gauw had ik het weer: die moeten we hebben! Hij is amper 20 jaar. Blond koppie, haar in de nek wat opgeschoren en in zijn lopen doet hij sterk aan Jan Wouters denken. Hij is ook bloedfanatiek. De hele wedstrijd door een verbeten trek om zijn mond. Maar wat het belangrijkste is: hij kan voetballen. Trapt met buitenkant en binnenkant, met de wreef, snoeihard en gevoelig, allemaal net zo gemakkelijk. En als ik het goed gezien heb tweebenig. Stond ook steeds op de goede plek. Bij balbezit belangrijk, vanwege goede openingen en passes, bij balverlies nuttig als extra steun. Kan ook een bal veroveren. Zijn trainer, Kees Zwamborn, verzuchtte na afloop ook dat het wat te snel met hem gaat, want... 'Ajax gaat hem kopen', vulde ik hebberig in gedachten aan. Ja, ik zie het helemaal zitten: het rood-wit om de schouders van Theo Lucius! Onthoud die naam, wees voorbereid: Theo Lucius. Tegelijk zie en hoor ik de hele technische stad schaterlachen. Opperscout Pronk voorop, want die kent die jongen natuurlijk allang. Ik zie ze denken en ik hoor ze hardop uitspreken: die Vos, leuk hoor, maar hij heeft er geen verstand van. Laat hem maar lekker genieten, maar wij nemen heel iemand anders. Of...? door Klaas Vos Als ik naar de huidige eredivisie kijk, dan moet Ajax de volgende spelers kopen: Giovanni van Bronckhorst (Feyenoord), Ali Ibrahim en Edwin Godee (De Graafschap), Roman Sion (FC Groningen), Igor Korneev en Romeo Wouden (Heerenveen) - Tomasson ook, maar dat telt niet, want al geprobeerd -, Edwin Gorter en Barry van Galen (NAC), Jaap Stam, Philip Cocu en Luc Nilis (PSV), Gerard Sibon, Arie Obdam (Roda JC), Arjen van der Laan, Michael Renfurm en Carlos Fortes (Sparta) - Dennis de Nooijer ook, maar telt eveneens niet, want ook al geprobeerd -, Paul Bosvelt en Arnold Bruggink (FC Twente), Hans Visser (FC Utrecht), Arco Jochemsen en Dimitri Shoukov (Vitesse), Ab Persijn (Volendam), Henri van der Vegt (Willem 11), Silvan Inia en Oscar Moens (AZ). En uit Duitsland halen we Max Huiberts (Borussia Mönchengladbach) en Youri Mulder (Schalke '04), omdat ik dat zo'n originele, geestige, intelligente, aardige jongen vind. Ik heb me beperkt tot Nederlandse of in Nederland spelende voetballers. "qj Nogmaals, het is een keuze van het hart. Verstandelijke - en dus 5 c verstandige - overwegingen spelen geen rol. 2 "O Nu ben ik onlangs naar de wedstrijd ADO Den Haag tegen FC Den Bosch geweest. o AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 147