praatjes. Je leerde daar in een ander tempo te leven. Er werd tijd gemaakt om te eten. Drie uur aan tafel zitten... (lachend:) dat beviel me wel. Soms reed je zelfs een uur naar een goed restaurant. Dat doe je hier niet. Je stapt niet in je wagen om in Rotterdam ergens wat te eten. Italianen vormen een apart volk. Ze hebben alles: de bergen, de kust, het eten, de mode. Als we in het buitenland gingen spelen, vonden ze dat verschrikkelijk. Ze misten hun pastaatje!' Nieuwe rugklachten en een enkelblessure deden John en zijn gezin na vier jaar Italië verlaten. 'Ik heb daar heel wat levenservaring opgedaan, al gingen we, eenmaal terug, hier weer snel op z'n Hollands leven. Ik heb het gevoel van opnieuw thuis te zijn, zeker als ik bij Ajax langskom.' Oranje Nederland staat voor John van 't Schip ook synoniem met Oranje. Hij speelde veertig interlands, plus de ongeldige tegen Cyprus. Het EK "88 werd Oranjes absolute hoogtepunt, maar dat was net een van zijn mindere herinneringen. Zijn sterkste periode ging daaraan vooraf: de kwalificatiewedstrijden. 'Rinus Michels kwam bij mij toen goed over. Er was respect voor iedereen. Hij had humor en met hem had je geen flauwekul. Rond Oranje werd veel gemanipuleerd. De KNVB wilde sommigen coaches niet, andere wel. Na het wegstemmen van Thijs Libregts, wilden wij Cruijff. Het werd Beenhakker, die niet onze eerste keuze was. Allerhande randverschijnselen maakten het werken moeilijk. Je had ook altijd kampen: Rotterdam, de kranten, Eindhoven... Ik vind dat je een interland in de eerste plaats als een gezellig samenzijn moet zien. Begrijp me niet verkeerd. Ik vergelijk ons met de Denen. Zij hebben jarenlang sterk gepresteerd. Op zich is er niets fout aan gezelligheid. Je moet het wel kunnen vertalen naar het veld toe.' Wie aan het EK '88 denkt, denkt aan Marco van Basten. Van 't Schips vriendschap met Marco van Basten loopt als een rode draad door zijn carrière. Maar hij praat er niet graag over. 'We zijn goede vrienden en we praten over de dagelijkse dingen. Het ontroerde me, toen hij moest stoppen. Voor mij is hij niet veranderd, na al die jaren. We zijn als jochies vaak gaan stappen. Weet je, ooit zaten we op een terrasje aan het Leidseplein en keken naar de Stadsschouwburg. "Het zou mooi zijn, mochten we daar een keer op het balkon met de Europa Cup in onze handen staan," plaagden we elkaar. En een tijdje later sta je daar dan, terwijl je die Cup omhoogsteekt en aan de zingende massa toont... (Mijmerend:) Tja, ik mag wel tevreden zijn.' Kort na het gesprek, waarin niet toevallig zoveel trainers de revue passeerden, werd bekendgemaakt dat John van 't Schip is toegevoegd aan de trainersstaf van Jong Oranje. De oud-international zal dit seizoen Hans Dorjee assisteren. Dorjee motiveerde de keuze met de woorden: 'We geven de voorkeur aan kandidaten met een groot voetbalverleden.' Van 't Schip zal de voorbereiding op alle duels van Jong Oranje voor het EK onder 21 jaar meemaken. Ook gaat hij in de lente van volgend jaar mee naar Toulon, waar Jong Oranje zal deelnemen aan een traditioneel jeugdtoernooi. Van 't Schips tweede carrière, als trainer, waarvoor hij de cursus volgt en stage loopt, raakt daarmee in een stroomversnelling. Inderdaad, John van 't Schip kan tevreden zijn. 144 AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 144