bijzonder positieve manier. Hij benadrukte gedurig de eigen kwaliteiten en sprak over de zwakheden, om ze te camoufleren. Ik vond dat hij het realistisch en goed onderbouwd aanpakte. Ook toen Van Gaal nog assistent was, trokken wij als spelers naar hem, wanneer we met een probleem worstelden. Je kon met hem op een leuke manier over voetbal praten.' Voor John van 't Schip ging het tactisch de andere kant op. Zelf moest hij constant tegen de rechterkant blijven, om het spel diep en breed te houden. Aron Winter kwam niet meer buitenom. 'Ik kwam geïsoleerd te staan en werd er ook wat moe van. Iedereen kende ons spelletje. Ik stond er meer om het veld breed te houden, ten voordele van Jonk, Bergkamp en Petterson. Eerlijk, het was mijn spel niet. Ik kwam niet uit de verf, raakte naast de ploeg en speelde mijn band kwijt. In die periode heb ik met Louis Van Gaal lange discussies gevoerd, waarin hij aandacht had voor mijn vond het een mooi moment om op mijn achtentwintigste afscheid te nemen van Ajax, net na het veroveren van een Europa Cup. Bij Genua kwam ik meteen in de omgekeerde wereld terecht. De club, een beetje geffusteerd door de successen van stadsrivaal Sampdoria, was niet rijp voor de top. De trainingen begonnen steeds te laat en misten scherpte. Ik werd aangetrokken om de Tsjechische spits Thomas Skuhravy van bruikbare voorzetten te voorzien. Maar het ging er alsmaar rommeliger aan toe met een voorzitter, die alles voor het zeggen had. In vier jaar werkte ik er onder acht trainers. Op den duur stond ik zelfs rechtsback. Na een nieuwe hernia-ingreep zette ik een mooie reeks neer van meer dan zestig wedstrijden. Maar uiteindelijk zakte de club, omdat de voorzitter te zeer vasthield aan 'zijn jongens', die spelers waarmee hij Europese successen boekte. Hij stond niet open voor vernieuwing en dat werd Genoa fataal. De ploeg degradeerde, na het nemen van strafschoppen. Ik vond het jammer dat ik niet bij een beter georganiseerde club ben teechtgekomen, want voor de rest had ik het er best naar mijn zin. Op zich stond ik open voor het leven in Italië. We woonden aan de kust, in Celle Ligure, tussen Genua en Monaco. De beleving van de dorpelingen zal me altijd bijblijven. Ze voelden zich nauw betrokken bij de club. Tedereen kende je, ze maakten argumenten. Maar hij kon me overreden, ik kon zijn standpunt begrijpen. Mijn geluk was dat Ajax toen niet veel punten won, zodat we allebei water bij de wijn goten. Het seizoen eindigde nog fraai met het winnen van de Uefa Cup tegen Torino.' Omgekeerde wereld Na de finale vertrok Van 't Schip naar Italië. In de halve finale had Ajax FC Genoa uitgeschakeld. Die oude vereniging wilde het honderdjarig bestaan met een topformatie vieren en straalde veel ambitie uit. Men haalde John over de streep, terwijl Winter naar Lazio trok. 'Ik AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 143