frustrerend, hoor. Wij wonnen wel de Europa Cup 2 tegen Leipzig, maar in de competitie lieten we fatale steken vallen. Ajax had toen ook een fundamenteel andere werkwijze. Topspelers als Van Basten, Koeman en Rijkaard werden voor lage prijzen verkocht.' Cruijff stapte begin 1988, halfweg zijn tweede seizoen, op. Van 't Schip had, samen met enkele anderen, een schoenencontract met Cruijff Sports, waardoor er altijd een link tussen beiden werd gelegd. Tijdens het vertrek van Johan was John bovendien aanvoerder. 'Een erg vervelende periode,' geeft de laatste toe. 'Het heeft lang geduurd, voor ik eroverheen was. Toen Johan wegging, bleef het een tijd onrustig in de club. Het bestuur kreeg zowel de pers als het publiek tegen. Je wordt als aanvoerder van alle kanten bestookt. Daarom bleef die affaire bij mij doorwerken. De spelers vroegen Cruijff om terug te keren. We zijn tot een maand na zijn vertrek actief geweest om hem tot een comeback te bewegen. Op een gegeven moment houdt het op. "Vergeet alles, voetbal maar," zei hij zelf. Het vervelende was, dat de pers in het conflict partijen ging zoeken. Ik heb Johan nooit laten vallen. Later kreeg ik een goed contract aangeboden en tekende ik bij. Maar de periode nadien heb ik slecht gespeeld. Die aanvoerdersband en alle toestanden eromheen waren niet geschikt voor mij.' Ajax maakte het seizoen rond met assistent Barry Hulshoff. De club verloor aan het eind van het seizoen de Europese finale tegen het KV Mechelen van De Mos, waarna Linder terugkwam. 'Hij wou alles omgooien, niets mocht nog aan Cruijff herinneren. Alles overboord, zo kwam het over. De druk van buitenaf nam weer toe, zodat het bestuur uiteindelijk zelf aftrad. Spitz Kohn nam over.' Leo Beenhakker Leo Beenhakker startte het nieuwe werkjaar 1989-90 als hoofdcoach. Hij kwam van Real Madrid en zorgde alvast voor hogere toeschouwerscijfers. 'Leo had zijn PR goed verzorgd. Ajax werd kampioen, maar het staafincident verknalde veel. We mochten met onze titel Europa niet in. Tijdens het tweede jaar verloren we de titel op doelsaldo. Héél frustrerend, dat verzeker ik je.' Het was de tijd van de 'patatgeneratie'. De kritiek van Don Leo op zijn jongere spelers was snoeihard. 'Zei hij dat om te prikkelen?' vraagt John zich nu nog af. 'Hij beweerde altijd dat we nog niet zover waren als Madrid en Barcelona. Toch had Ajax veel kwaliteit in de kern. Ik vond dat hij ons onderschatte. Leo benadrukte te veel dat we er nog niet aan toe waren om bij de grote jongens te horen. Zijn verdienste is dat hij de zaak weer op poten heeft gezet, na de korte Linder-periode. Beenhakker praatte met ons veel over Spanje, hij miste hier de echte beleving. Een maand voor zijn vertrek namen we deel aan een toernooi in La Coruna. We voelden daar duidelijk aan, dat hij zich presenteerde aan Madrid.' Louis van Gaal 'Zijn opvolger werd assistent Louis van Gaal, die als een echte prof precies wist waar zijn plaats was. Je voelde zijn ambitie en op de dag dat hij het overnam, was hij er eerlijk blij mee. Vanaf de eerste minuut was alles plots anders. Net als Cruijff eerder, benaderde hij de groep op een AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1996 141

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 141