Gianotten overhandigd en opgespeld. De kracht van een club komt pas goed tot uiting op momenten dat het wat minder gaat. 'Aan de top komen is moeilijk, om er te blijven is nog veel moeilijker,' zei Jaap van Praag altijd. Zoon Michael citeert pa regelmatig. De tijd is voorbij dat tegen de meeste ploegen de strijd bij rust al gestreden was en in de tweede helft alleen nog de vraag telde hoe hoog de score uiteindelijk zou uitpakken. Dat bleek ook tegen De Graafschap. De mensen uit Doetinchem doen het dit jaar opvallend goed en Ajax niet, dus was het spannend om te zien of Ajax voldoende opgewassen zou zijn tegen de opportunistische 'Superboeren' zoals men zichzelf graag ziet. Het werd een spectaculaire wedstrijd met een schitterende goal van Jari Litmanen, waarna Ajax, zoals vaak, volop de kansen kreeg de voorsprong uit te bouwen. Het pittige spel van De Graafschap, dat gepaard ging met meer dan dertig overtredingen zonder dat de leiding daar iets aan deed, kwam het Ajax-spel niet ten goede. De verdiende gelijkmaker (tevens de eerste tegengoal in de competitie in de Arena) kwam van Eric Redeker. De acrobatische omhaal achterover van Abrahim op de lat, de grotere geestdrift, de enorme werklust en agressiviteit gaven De Graafschap terecht het ene winstpuntje dat voor het eerst in de geschiedenis door de ploeg werd gerealiseerd. Ajax moest er weer twee inleveren. Vooral Ronald de Boer vond zelf dat men hem mocht aanspraken op het feit dat Ajax de volle buit niet had binnengehaald door het missen van twee scoringskansen. 'Ik had topscorer van de eredivisie kunnen zijn.' Mysterie Voorlopig werd het competitievoetbal weer even opzij gezet want de Champions League stond weer voor de deur met de thuisontmoeting tegen Grasshoppers uit Zwitserland. Op grond van de ervaringen van het vorige seizoen kon het publiek een lastige tegenstander verwachten die niet per se de aanval zoekt maar een gelijkspel al voor een overwinning verslijt. Het werd voor Ajax nog erger. Want weer lukte het de voorwaartsen niet de bal over de doellijn te krijgen. En als dat zelfs niet voor een leeg doel lukt, houdt bijna alles op. Tijjani Babangida was ontroostbaar. Hij wist uiteraard maar als te goed dat hij de grootste kansen had gemist. En als dan ook nog paal en lat in de weg gaan staan, lijkt het wel of er een vloek rust op het scorend vermogen van Ajax. Prompt knalde Grasshoppers van 35 meter de bal als een streep achter Edwin van der Sar. Ajax verloor onnodig en onverdiend, maar geen Zwitser die daar na afloop nog aan dacht. Het mysterie van het niet kunnen scoren bleef onopgehelderd. Natuurlijk hoopte iedereen bij iedere wedstrijd weer dat het steeds een beetje beter zou gaan met de ploeg. Dat er weer eens ouderwets zou worden gescoord. Met een flinke lekkere uitslag en drie punten op zak. Een doelsaldo van 5-5 past niet bij Ajax. Samen met AZ de minste goals gemaakt, er zou toch eens een moment moeten komen dat het anders en beter zou gaan. Louis van Gaal legde het iedere week weer uit. Veel blessures, steeds een ander Aanvoerder Danny Blind kwam op 25 september in de Champions-Leaguewedstrijd tegen Grasshoppers voor het laatst in actie voor hij zich liet opereren aan een verkalking in de linkerlies. Het herstel vergt enige maanden. Foto: Louis van de Vuurst MAGAZINE NOVEMBER 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 13