toegeven, Van Dijk was een uitzondering. Naar mijn smaak zijn er weinig echt nare spelers in Nederland.' Verloederd Blankenstein zag de afgelopen dertig jaar het spelletje langzaam veranderen. 'Het voetbal is stap voor stap verloedert,' heeft hij aan den lijve ondervonden. 'Daar zijn generaties overheengegaan. Toen ik begon, deelde ik 0,9 gele kaart per wedstrijd uit, dat was op het laatst gestegen tot 2,5. Terwijl ik in het begin veel strikter was, me veel meer aan de regels hield. Vijf jaar terug was een wedstrijd uit de hand gelopen als je zes kaarten uit moest delen. Dat is nu schering en inslag. Geen prettige ontwikkeling. Het tast je bewegingsvrijheid als arbiter aan. Je kan steeds minder fluiten in de geest van de wedstrijd.' 'Die verloedering heeft natuurlijk alles te maken met de belangen, die steeds groter zijn geworden", vervolgt de Hagenaar, die het Zuiderpark-stadion nog steeds als 'het mooiste van het land' beschouwt. 'In de tijd van Leo Horn ging het over honderd gulden, nu gaan er in topwedstrijden miljoenen om. Daarnaast sluit het aan bij de ontwikkelingen in onze maatschappij. Als Wim Kok door de Spuistraat loopt in Den Haag spreken de mensen hem niet meer met Zijne Excellentie aan. Roepen ze ook: hé, Kok! Dat merk je als scheidsrechter, je stapt niet meer automatisch met autoriteit het veld op. Zoals Leo Horn dat vroeger deed. Tegenwoordig is verbaal geweld heel gewoon geworden, van hoog tot laag. Leo beschouwde Co Prins als de lastigste Foto: Louis van de Vuurst

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 131