'In de geest van de wedstrijd fluiten. Ja hoor, dat bestaat wel degelijk.' Al is hij de eerste om toe te geven dat ook flexibiliteit zijn grenzen kent. Helemaal wanneer je geacht wordt als 'respect afdwingende autoriteit' het veld op te stappen. 'Dreigen met een kaart bijvoorbeeld, heb ik bijna nooit gedaan. Dat werkt vrijwel altijd averechts. De tegenstander die hoort dat je iemand waarschuwt, zal bij iedere volgende overtreding ook inderdaad om die kaart gaan vragen. En dan moet je waarmaken wat je belooft, anders lever je een deel van je autoriteit in. Terwijl het gemakkelijker is te relativeren, iemand even uit te laten razen. Dat werkt veel beter. Voetbal blijft toch emotie.' Over emotie gesproken: Jan Wouters, daar kon Blankenstein redelijk veel van hebben. Hoe de huidige assistent van FC Utrecht ook tekeer kon gaan. 'Dan zei ik meestal iets van: het is goed zo, jongen. Communiceren, daar kom je vaak het verst mee.' Maar de Groninger Jan van Dijk, dat was er een die de Hagenaar liever niet al te vaak tegen het lijf liep. 'Die kon tijdens een wedstrijd door blijven zeuren over een beslissing die je vijf weken eerder had genomen. Zeuren om het zeuren. Maar ik moet thuis voelen, de slechte grasmat - en geen honderd Louis van Gaals die daar iets aan kunnen doen.' Rollende kei Onwillekeurig gingen zijn gedachten die zondagmiddag, dolend door de Arena, terug naar de Meer. 'Daar gebeurde altijd iets, was sprake van interactie met de spelers. En de F-side, daar merkje in de Arena helemaal niets meer van. Vind ik heel jammer. Het klinkt misschien vreemd, maar daar ging altijd zo'n lekkere dreiging van uit. Je voelde de emotie, in de Meer gonsde het altijd. Alsof een kei van een heuvel afrolde, dat effect.' Hij was altijd graag scheidsrechter wanneer Ajax het gras opstapte. 'De best voetballende ploegen zijn het gemakkelijkst. En dan kom je snel bij Ajax terecht. Weinig overtredingen, geen mannen die als gekken lopen te schaven, dat is er bij Ajax in de regel niet bij. Ze staan niet voor niets ieder jaar hoog in het Fair P/ay-klassement. Het is een geoliede machine, met patronen die voor mij ook een lust voor het oog zijn. Anderen vinden het fluiten van zo'n wedstrijd misschien saai, omdat je je als arbiter minder kunt manifesteren. Aan de andere kant val je juist terug op de pure basis van het fluiten: het leiden van een wedstrijd. En dat vond ik prettig.' Streng heeft hij altijd graag willen zijn. Foto: Louis van de Vuurst 'Doch rechtvaardig,' voegt Blankenstein - wijsvinger in de lucht - er direct aan toe. AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 129