Foto: Louis van de Vuurst De leeftijdsbijl, die al een aantal jaar boven zijn hoofd hing, is definitief gevallen. John Blankenstein (kind van de na-oorlogse babyboom) is officieel 'te oud' verklaard. Volgens de Europese regels was dat twee jaar geleden al het geval. En sinds 1 oktober heeft ook de KNVB de 47-jarige scheids bedankt voor bewezen actieve diensten. De afgelopen dertig jaar was hij in het weekeinde altijd wel op een veld te vinden: strakke zwarte outfit, fluit aan de lippen, bijna knieheffend hardlopend van helft naar helft. Nu zit de man - die 502 keer een betaald-voetbalwedstrijd floot - aan het bureau in de Zeister bossen. Waar hij Bertus Rijkhoek is opgevolgd als hoofd scheidsrechterszaken betaald voetbal. En kan hij eindelijk direct invloed uitoefenen op wat hem nog steeds heel na aan het hart staat. De afscheidstoernee, door hem zelf zorgvuldig in scene gezet, voerde Blankenstein nog één keer van Randstad naar Achterhoek en van Groningen naar Limburg. Hij ging langs bij Willem II ('prettige club, aardige mensen'), floot de derby's Groningen - Heerenveen en Roda JC - Fortuna, klopte nog eens aan bij het Amsterdamse AFC ('een heel bijzondere amateurvereniging') en nam Ajax - tegen Sparta - nog eenmaal onder zijn hoede. In de Arena. Tot zijn spijt. 'Een imposant stadion,' zag Blankenstein tijdens de traditionele inspectie van de netten, een half uur voor de wedstrijd. 'Alleen, het is allemaal nog zo steriel, het voetbalgevoel zit er nog niet in, het is nog geen huiskamer. En de akoestiek, die vond ik zo merkwaardig. Alsof alle geluiden worden teruggekaatst, als een soort echo. En dan heb ik het nog niet eens over het gras, de vloer waarop je moet dansen. Naast het gebrek aan sfeer is dat voor de ploeg niet echt bevorderlijk. Ik denk ook dat daar een deel ligt van het vormprobleem waarmee Ajax kampt. Op dit moment komt alle ellende samen - de verhuizing, je niet AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1996 127

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 127