Foto: Louis van de Vuurst AJAX MAGAZINE OKTOBER1996 wist van Nederland. Toch heeft hij niet getwijfeld toen hij naar Ajax kon gaan. Juan: 'De enige Nederlandse club die het Argentijnse volk kent is Ajax. Mijn vader zegt dat het Nederlands elftal van 1974 voor een revolutie in het internationale voetbal heeft gezorgd. Het elftal met de weergaloze Cruijff dat wil aanvallen. In Argentinië staat Ajax daar ook om bekend; een systeem dat uitgaat van aanvallen.' Door de vele blessures binnen de ploeg van Louis van Gaal is Mariano Juan al verscheidene malen voor de leeuwen gegooid in de Arena. Eigenlijk heeft hij noodgedwongen geen tijd gehad om zich rustig te oriënteren op het Nederlandse voetbal en het Ajax-systeem. 'Het systeem is heel anders dan in Argentinië, waar nog wordt gespeeld met een echte libero en eigenlijk twee spitsen. Ach, alles is anders. Laatst sprak ik met Ivan (de tweede Argentijnse aankoop van Ajax, GvG) nog over de fantastische jeugdopleiding van Ajax. In Argentinië moeten jeugdelftallen het soms doen met drie ballen en een slecht veld. Eigenlijk is de jeugdopleiding alleen bij River Plate en Newell's Old Boys goed geregeld. Andere clubs hebben voor de jeugdopleiding geen geld of willen geen energie steken in de jeugd. In Argentinië moet je geboren worden als voetballer. In Nederland kan de jeugd door de goede accommodatie het misschien worden. Ook de intensiteit van de trainingen is zwaarder. Bij Ajax train ik anderhalf uur keihard. Bij River Plate hadden we veel meer rust tussen de oefeningen. Dat heeft trouwens ook te maken met het klimaat. In Argentinië is het in november en december vaak 35 graden en worden wedstrijden stilgelegd om even wat water te drinken en je hoofd met koud water af te koelen.' Afstandelijk Voor Zuidamerikaanse voetballers is het vaak moeilijk om zich aan de Nederlandse cultuur aan te passen. In Argentinië had men Juan verteld dat de mensen hier heel afstandelijk zijn. Dat bleek mee te vallen. Juan: 'Voordat ik hier kwam, dacht ik dat inderdaad. Maar ik heb daar niets van gemerkt. De mensen zijn misschien wat geslotener, maar afstandelijk vind ik ze niet. De trainer en de spelers vangen me goed op. Ze corrigeren en helpen me, zodat ik het systeem leer spelen. Ik moet nu de taal goed leren, dat is gewoon een must.' Als ik mijn volgende vraag wil stellen, word het interview onderbroken door zijn lerares. Zijn les gaat weer beginnen. Mariano: "Ik ben blij dat Ivan hier nu ook voetbalt. Ik heb meer Nederlandse lessen gehad, maar die haalt Ivan in, zodat we straks samen lessen kunnen volgen. Met River heb ik trouwens weieens tegen Ivan gespeeld. In Argentinië was hij een speler die veel in de picture stond. Veel binnen- en buitenlandse clubs toonden interesse in hem.' Hij moet nu echt weg. 'Oh ja, die wedstrijd tegen Newell's Old Boys met Ivan wonnen we met 3-1.' Een Ajacied laat niet met zich dollen; hij dolt zelf.

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 60