Interview In juli kwam Mariano Juan van River Plate uit Buenos Aires naar Ajax Amsterdam. Hij tekende een vijfjarig contract. Hoewel Juan ook op de rechtshalfpositie kan spelen, ziet coach Louis van Gaal hem als de opvolger van Danny Blind. Door de vele blessures binnen de Ajax-selectie speelde hij veel meer wedstrijden dan verwacht. Kennismaking met een twintigjarige Argentijnse jongen die koos voor het voetbal bij Ajax en niet voor het grote geld. ad voor het grote kunnen kiezen door Gabriël van Gastel Als hij even pauze krijgt van zijn docente Nederlands, is hij bereid om met mij te spreken. Met Argentijnse trots spreekt hij zijn eerste woorden Nederlands: 'Goedemorgen, hoe gaat het?' 'Goed,' zeg ik en probeer het ijs enigszins te breken. 'Zeg eens: Sche\jeningen.' Vloeiend spreekt Mariano de naam van de badplaats uit. Een Ajacied laat niet met zich dollen. Samen met Boca Juniors is River Plate de grootste en bekendste club in Argentinië. River Plate maakte in de jaren veertig naam in de internationale voetbalwereld. De River-Platespelers Reyes, Moreno, Labruna en natuurlijk Alfredo di Stefano zijn volgens de Argentijnen de beste aanvallers die River Plate en de wereld ooit heeft gehad. Niet alleen in de jaren veertig was River, zoals de Argentijnen de club kortweg noemen, een club van faam. Pasarella was er trainer en in Tokio speelt River Plate dit jaar tegen Juventus om de wereldbeker. 'River Plate is een club van het volk. Het is altijd mijn favoriete club geweest,' zegt Juan. 'Vroeger ging ik vaak met mijn vader naar River. Als ik met mijn vriendjes op straat voetbalde, was ik altijd Maradona. Iedereen was op straat trouwens Maradona. In Argentinië bestaat er maar één voetballer en dat is Diego. Zijn tweede goal in de kwartfinale tegen Engeland op het WK in Mexico is de mooiste goal ooit gemaakt. Die omhaal van Van Basten tegen Den Bosch heb ik trouwens ook gezien. Ook prachtig.' A-jeugd overgeslagen Mariano Juan begint zijn voetballoopbaan als klein jochie bij Huracan in Buenos Aires, waar zo'n dertien profclubs spelen. Elke wijk heeft een club en elke club heeft zijn eigen stadion. Bij Huracan speelt Juan vijfjaar, totdat op elfjarige leeftijd zijn droom uitkomt. Op een georganiseerde jeugddag van River Plate wordt hij uit honderden jongetjes verkozen om een testwedstrijd te voetballen. Zijn favoriete club ziet het in hem zitten en hij mag blijven. Mariano ontwikkelt zich zo goed dat hij op zestienjarige leeftijd al op de AJAX MAGAZINE OKTOBER 1996 57

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 57