Nordin Wooter en Tijjani Babangida - met olympisch goud op de borst - tijdens de presentatie van de A-selectie op 6 augustus, voorafgaand aan het 'Adieu de Meer'-spektakel. Foto: Louis van de Vuurst gebruikte hij vooral om zijn Engels bij te schaven. Want dat hij ooit naar Europa zou gaan om te voetballen, stond voor hem toen al vast. 'Ik wilde prof worden, veel geld verdienen, bij een wereldclub spelen, leven als een president.' Na twee jaar middelbare school was het mooi geweest. 'Toen wist ik genoeg.' Met een smoes kreeg Babangida zijn vader zo ver dat hij als prof aan de slag kon. Bij de Niger Tornadoes - op twee uur reizen van zijn woonplaats - zou hij de kans krijgen naar de universiteit te gaan, zo maakte Baba zijn vader wijs. 'Vanaf dat moment was ik vrij. Want zodra je uit huis bent, kun je doen en laten wat je wilt. Het was mijn eerste echte baan.' Wurgcontract Daarna ging het snel met de watervlugge aanvaller. Clemens Westerhof (destijds nog bondscoach van de nationale ploeg) plukte hem in 1991 weg bij de Niger Tornadoes en wist Baba - tijdens een oefentrip door Nederland - een contract bij VVV te bezorgen. Van de ex-bondscoach, die veel geld aan transfers van zijn internationals overhield, wil Baba niets meer weten. 'Ik was gewoon stom,' zei hij eerder dit jaar in een interview met De Telegraaf. 'Maar ja, wat wil je ook. Je weet verder van niets. Je wilt graag in Europa voetballen, dus klamp je je vast aan iemand die zegt dat hij het allemaal wel even zal regelen. Die zegt dat hij de contacten heeft.' De door Westerhof vijf jaar geleden opgestelde overeenkomst bleek niets meer of minder te zijn dan een wurgcontract. Bij de overgang van Babangida naar Roda JC diende Nol Hendriks, technisch directeur bij de club uit Kerkrade, cash 150.000 dollar op tafel te leggen. Later, toen Babangida te rade ging bij de spelersvakbond WCS om onder het contract uit te komen, bracht Westerhof hem - samen met enkele goedgebouwde 'vrienden' - een bezoekje. In een poging hem op andere gedachten te brengen. Het tekent de dromer in Tijjani Babangida dat hij met een man als Westerhof in zee ging. De kleinste speler van de eredivisie (zonder noppen meet hij precies één meter en 69 centimeter) probeert stapje voor stapje zijn dromen te verwezenlijken. Spelen in Europa was nummer een, de overgang naar subtopper Roda JC nummer twee en zijn transfer naar Ajax afgelopen zomer was nummer drie. Olympische spelen Daartussendoor zweeft Atlanta, de Olympische spelen, zijn eerste grote prijs in de glazen kast die - hoopt Baba - over tien jaar goedgevuld zal zijn. Hij was erbij, op 3 augustus 1996, en schreef historie met de Nigeriaanse ploeg. Na honderd jaar AJAX MAGAZINE OKTOBER 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 35