opdrachten het veld in. Complete Maginot-linies werden aangelegd. Een wedstrijd verviel maar al te vaak in een loopgravenoorlog, waarbij Ajax onophoudelijk poogde terreinwinst te boeken. De tegenstanders die één-op-één durfden spelen, werden op uitzonderingen als Roda na, over het algemeen met smadelijke nederlagen beloond. Van Gaal hoopte dat de verdedigende stellingen zouden worden verlaten, maar vooralsnog bleek die hoop ijdel. Van Gaal: 'Inderdaad, het viel mij op dat tegenstanders die over het algemeen 4-3-3 spelen, tegen ons toch gewoon weer met twee spitsen het veld inkwamen. AZ deed dat en zelfs Heerenveen, terwijl de Friezen altijd zeer positief tegen ons voetballen. Foppe de Haan legde in de persconferentie uit wat de gedachte achter deze tactiek is: Ajax heeft kwaliteit ingeleverd. Verdedig dus op een kleine ruimte, want een Ajax dat niet in vorm is, krijgt dat verdedigingsblok nog moeilijker uit elkaar gespeeld dan anders. En achter de Ajax- verdediging is dan nog veel ruimte voor counters. Heerenveen won, en dus lijkt zijn theorie te kloppen. Ik vond alleen de uitslag niet kloppen. Ajax had niet mogen verliezen in die wedstrijd.' Kinderziektes Ajax moet nog groeien, net als het gras in de Arena. Het is de vraag wat eerder van de grond komt. In ieder geval is Van Gaal wel te spreken over de vorderingen die het nieuwe stadion heeft gemaakt. Een eerdere uithaal naar de stadiondirectie nuanceert de trainer nu. Van Gaal: 'Het is en blijft een mooi stadion. Met een dak bovendien. Het spelen onder een dichtgeschoven dak, tegen AZ, was een novum. Volgens velen is het juist de charme van het voetbal dat het onder invloed staat van het weer. Maar die mensen laten zich leiden door de verkeerde sentimenten. Het is dezelfde reactionaire heimwee als bij het indoorschaatsen. Wat is er nou mooi aan een bal die terug komt waaien, of een pass die blijft hangen in een modderpoel? Sommige mensen vinden het mooi als de natuur wint. Ik niet. Ik win liever zelf. Ik weet het niet, maar misschien vinden die mensen het ook mooi als in het zuiden de rivieren overstromen. Misschien gaan ze zelfs als ramptoeristen het Fotó: Louis van de Vuurst wassende water bekijken. Ik houd daar niet van. Ik zie geen schoonheid in overstromingen en ik zie geen schoonheid in terugwaaiende ballen. Het gaat uiteindelijk om de schoonheid van het voetbal zelf. En daarvoor kunnen de omstandigheden niet perfect genoeg zijn. Wat dat betreft maakt het stadion vorderingen. Ik ben nogal tekeergegaan over alles wat er misging. Dat was ook nogal wat. Maar nu wordt er gecommuniceerd. We weten van elkaar wat de wensen en de problemen zijn. Ik ben onder de indruk geraakt van de manier AJAX MAGAZINE OKTOBER 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 29