spelers Ajax hebben verlaten, maar met de aankopen die we deze zomer hebben gedaan, hebben we de selectie toch weer op peil gekregen. Althans, op papier. Op het gras is het een ander verhaal, maar dat is begrijpelijk als je zoveel geblesseerden hebt. Het elftal dat ik in mijn hoofd heb, heeft nog niet een keer op volle sterkte kunnen spelen. Of er ontbreken spelers, of de spelers die opgesteld worden, zijn niet volledig fit. Het is niet raar als je dan punten laat liggen. Niet dat je er genoegen mee kunt nemen als dat ook daadwerkelijk gebeurt, maar je ziet het aankomen. Deze periode heb ik al aan zien komen toen we nog aan de voorbereiding op dit seizoen moesten beginnen. En toch worden de mensen nu in sommige gevallen overvallen door de malheur. Ajax heeft de afgelopen vijfjaar aan de top gestaan. Men kan niet accepteren dat het ook eens wat minder goed gaat. Het is flauw als men mij nu verwijt dat ik excuses zoek. De werkelijkheid is nu eenmaal zo dat we in de hoek terecht zijn gekomen waar de klappen vallen. Ik moet niet- wedstrijdfitte spelers opstellen. Dat is volledig tegen mijn principes in, maar ik heb geen keuze. Je weet dat je alleen maar bezig bent,om op de korte termijn de boel te redden en dat je door de extra risico's in de toekomst daardoor weer nieuwe problemen zult krijgen. Ik vul het ene gat met het andere. Toch heb ik er vertrouwen in dat we ons uit onze problemen kunnen vechten, maar hoe lang dat duurt, kan ik onmogelijk aangeven. Het is wel zo dat hoe langer de problemen duren, hoe moeilijker het wordt om ze te overwinnen.' Mentale weerbaarheid Van Gaal doelt op de aanslag op de mentale weerbaarheid waar zijn spelers onder gebukt gaan. De Ajacieden zijn de laatste jaren het verliezen verleerd. Winnen was de norm geworden. Iedere voetballer kan slecht tegen zijn verlies, maar bij Ajax is die neiging uitvergroot. Van Gaal: 'En dus merkje dat bijvoorbeeld spelers als Frank en Ronald de Boer het nu heel moeilijk hebben. Zij zijn de dragers van het succes geworden in de afgelopen jaren en hebben ervoor gekozen langlopende contracten te tekenen bij Ajax. Om hen heen zijn veel spelers afgevallen. Zij vertrokken, om uiteenlopende redenen, uit de selectie. Het kost tijd om weer een evenwichtig team op te bouwen. Dat is altijd al zo, maar nu helemaal omdat Ajax geteisterd wordt door een onwaarschijnlijk aantal geblesseerde spelers. Het is moeilijk om het zelfvertrouwen te behouden als je merkt dat het spel niet loopt, dat je je eigen niveau niet kunt halen doordat je niet fit bent of omdat er te veel onervaren spelers naast je staan, en als je bovendien nog verliest ook. Soms merk ik dat spelers het even niet meer zien zitten. Meestal is dat tijdelijk. Ik probeer nog meer dan anders met mijn spelers te AJAX MAGAZINE OKTOBER 1996 25

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 25