Ajax en Arena zullen moeilijkheden overwinnen De visie van Louis van Gaal door Raymond Bouwman Toen Ajax van kampioensfeest naar kampioensfeest trokr werd Louis van Gaal op handen gedragen. Dit seizoen is Ajax echter nogal matig begonnen. Van NAC werd gewonnen, net als van AZ, maar Heerenveen won voor het eerst in de geschiedenis van het betaalde voetbal van Ajax, Roda hield de Amsterdammers op een gelijkspel en van NEC werd verloren. Soms zijn er leukere baantjes dan Ajax-trainer. In de gloednieuwe trainerskamer van de Arena wordt het dal treffend gesymboliseerd door een fotolijst die wacht op een plek aan de muur. Op de foto staat de legendarische karatetrap van Van Gaal in Wenen. In het glas zit een grote barst. In deze editie gaat het Ajax Magazine van start met een serie interviews met Louis van Gaal. Het aantal aanvragen voor seizoenkaarten oversteeg het aanbod ruimschoots. De Amsterdam Arena zit dit seizoen tot aan het schuifdak vol. De laatste jaren wil iedereen bij Ajax horen. De hype werd door ieder nieuw succes gevoed. De gemakkelijkste manier om iets zinvols met je leven aan te vangen, werd het lidmaatschap van de Ajax Supportersvereniging. In de euforie werd vergeten dat de wetmatigheden in het voetbal zich niet laten leiden door de herinnering aan succes. En dus was de klap groot toen de landskampioen zo vroeg in het seizoen onderuit ging. Van Gaal: 'Hier en daar word je geconfronteerd met leedvermaak. Dat is logisch. Als het zo goed met je gaat, wachten de afgunstigen knarsetandend op tegenslag. Op het moment dat Ajax verliest van tegenstanders van wie normaal gesproken gewonnen wordt, is de vreugde des te groter. Maar zoals ik altijd de loftuitingen heb gerelativeerd, zo neem ik ook het leedvermaak en de kritiek met een korreltje zout, hoewel het natuurlijk prettig is als je gesteund wordt. Het deed me goed toen mensen ons op Schiphol op weg naar Auxerre moed inspraken. Wij proberen zoals altijd het publiek te vermaken. Tot nog toe lukt dat ook wel. Het is alleen jammer dat het over het algemeen het publiek van de tegenstander is, dat ons spel kan waarderen." Het Ajaxbestuur heeft, geheel in stijl, ingetogen gereageerd op de tegenslagen in de eerste seizoensfase. Desondanks is niet overal de paniek weggebleven. Sommigen wenden het hoofd af, als van een hert op de snelweg. Voor de directeur betaald voetbal zit er maar één ding óp: de problemen te lijf gaan. Van Gaal: 'Natuurlijk doen we er bij Ajax alles aan om uit het dal te komen. Het probleem is alleen dat de oorzaken van de tegenslagen buiten onze macht liggen. Er zijn dingen gebeurd waar ik totaal geen vat op heb. Het lijkt nu net of de selectie slechter geworden is in vergelijking met het vorige seizoen. En natuurlijk is het ontegenzeggelijk zo dat zeer belangrijke AJAX MAGAZINE OKTOBER 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 23