Foto: ANP 'Ik denk dat het logisch is, dat de verliezende partij probeerde de zaak in der minne te schikken. En ook al was het op dat moment de makkelijkste oplossing, toch weigerde ik. Ik zat te dicht bij de ontknoping, ik mocht niet opgeven. Ik had geen geld, geen werk, geen diploma en geen relatie. En was overmand door twijfels. Ik dronk wel eens om de problemen te vergeten, maar dat bracht ook geen soelaas. Daags nadien voelde ik me nog slechter.' In de plooi Het leven valt stilletjes aan weer in de plooi voor Jean-Marc Bosman. Hij heeft een nieuwe vriendin, met wie hij binnenkort trouwt. En de benefietwedstrijd komt eraan. 'Lothar Matthaus, Eric Cantona, Ruud Gullit, Diego Maradona en Gianluca Vialli zegden al toe. Vooral van Cantona hoop ik echt dat hij er zal zijn.' Het Franse Canal Plus kocht de tv-rechten. Prijskaartje: méér dan twee miljoen gulden. Bosman, die zelf veertig minuten wil meevoetballen, steekt 75 procent van dat bedrag in zijn zak. 'Als twee van de aangekondigde vedetten niet komen opdagen, halveren de opbrengsten van de uitzendrechten,' weet hij. 'De voordelen mogen dan wel voor de anderen zijn, maar ik beschouw het proces niet als vijf verloren jaren. Niemand die een sportieve toekomst wil uitbouwen, komt nog in mijn situatie terecht. Dat is positief voor de toekomst van de jongeren. In ruil vraag ik enkel hun aanwezigheid op mijn benefietwedstrijd.' Van de voetballer Bosman blijft niet veel meer over. Vorig seizoen speelde hij in de vierde klasse bij het Waalse Visé, dicht bij Maastricht. 'Ik moet me geen illusies meer maken over mijn carrière. Welke club is nog geïnteresseerd in mij? Ik vraag het me af. Ik heb vijf jaar lang tegen het systeem gevochten. In de toekomst wil ik iets gaan doen in het syndicalisme. Via de FIFPRO geraak ik misschien aan een baan.' Of hij het allemaal zou overdoen? Hij reageert meteen: 'Natuurlijk. Uiteindelijk trok ik aan het langste eind. Ik heb veel moeten opofferen en de dagelijkse bezorgdheid van mijn ouders houd ik in gedachten. Maar ik had geen keuze. De voldoening geslaagd te zijn, terwijl niemand dacht dat het zou lukken, is enorm.' AJAX MAGAZINE OKTOBER 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 208