Foto: ANP Frankrijk. Hij dreigde ermee zijn investeringen in dat stadje terug te trekken, wat gevolgen zou hebben voor de werkgelegenheid. Zo hard werd het in die dagen gespeeld. De rancune zat diep bij Luik. Aanvankelijk wilde ik gewoon een persoonlijk probleem aanpakken. Had de voetbalbond in die periode mijn kant gekozen, dan was alles in orde geweest. Maar de bond koos partij voor de club, niet voor de speler. Het proces nam grotere vormen aan, ik had geen keuze meer. Of ik zou me verdedigen, of ik moest ermee kappen. Ik werd pas verbeten, toen ik geen gehoor kreeg en voelde dat men mij, de kleine garnaal, wilde pakken.' Toch sloeg Bosman nog een club aan de haak. 'Ja, op het eiland Réunion, ergens in de Indische Oceaan. Maar ik zag meteen het zinloze in van die transfer. Ik wilde gewoon in Europa voetballen. De voortdurende pesterijen brachten mij ertoe om het hele systeem aan de kaak te stellen.' Psychische druk En de procedure werd voortgezet. Hoewel onzeker over het resultaat, offerde Bosman er alles voor op. Zijn voetbalcarrière bracht alleszins niet op, wat hij ervan verwacht had. 'Deze rechtzaak is daar niet vreemd aan. Het transfersysteem heeft mijn loopbaan gekraakt. Precies daarom trokken we naar de rechtbank in Luik, waar ik een schadevergoeding van 1,2 miljoen gulden eiste. Dat bedrag was berekend op basis van wat ik als prof had kunnen verdienen indien er geen transfersysteem was geweest. Ik leefde de voorbije jaren onder een enorme psychische druk. Die voortdurende onzekerheid knaagde aan me. Ik besef dat ik niet altijd de meest genietbare persoon was. Mijn huwelijk liep op de klippen. Mijn vrouw en ons zevenjarig dochtertje lieten me in de steek en mijn financiële reserves raakten uitgeput. Ik trok opnieuw in bij mijn ouders, waar de garage tot een soort leefruimte werd getransformeerd. Die vijf lange jaren waren é^n morele blessure voor me. Een gevecht van één tegen allen. Dan moet je moreel sterk staan. Anders kraak je. En ik kan je verzekeren: bij je ouders om zakgeld gaan bedelen, is hartverscheurend. Het werd een uitputtingsslag, want de Belgisch bond en de UEFA wisten, dat ik de juridische kosten niet lang kon dragen. Zij hadden de financiële middelen en de macht, maar ze wilden niet eens met me praten. Bosman zou wel barsten, dacht men. Ik moest me heel veel ontzeggen, want de kosten rezen de pan uit. Alleen al voor de verdediging voor de rechtbank in Parijs moest ik 50.000 Franse francs ophoesten. Niet weinig, voor iemand zonder inkomsten. Ik heb veel te danken aan de internationale spelersvakbond FIFPRO. Toen zij zagen dat het hele systeem op de helling kwam te staan, zijn ze me moreel en financieel gaan steunen. Zonder hen had ik het waarschijnlijk niet volgehouden.' Toen in september vorig jaar, na het vernietigende requisitoir van advocaat- generaal Lenz, de eindzege voor Bosman in het verschiet lag, kwam er beweging bij de voetbalinstanties. Voor een kleine miljoen gulden wilden ze de voetballer ertoe brengen om de zaak stop te zetten. AJAX MAGAZINE OKTOBER 1996 207

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 207