Interview an achter osman-arrest door Armand Schreurs Op 15 december 1995 werd de voetbalwereld ingrijpend veranderd doordat het Europese Hof van Justitie het transfersysteem en de nationaliteitsclausule onwettig verklaarde. De zaak werd aan het rollen gebracht door de nu 31-jarige Belg Jean-Marc Bosman. Welke gevolgen dat arrest heeft, weten we intussen. AAaar wie is precies die Bosman, die de vrijheid voor elke speler kon afdwingen, tegen de machtige bobo's in? En waarom zette hij door? Foto: ANP als overtollig werd gezien. De Fransen wilden over de brug komen, maar er ontstond een probleem, omdat Duinkerken geen sluitende bankgaranties kon overleggen. Gevolg was dat Club Luik de transfer meteen afblies.' Bosman zat daardoor zonder werk. Luik wilde hem niet meer in de A-selectie, maar de club bood hem een minimumcontract van 1500 gulden bruto per maand aan om haar rechten op de speler te behouden. Jean-Marc daarover: 'Dat contract was onvoorstelbaar laag, daar kon ik geen gezin van onderhouden. Ze wilden mij kwijt, maakten mij dat op alle manieren duidelijk, maar hoopten toch nog een smak geld voor me te incasseren. Ik zat gevangen in het systeem. Ik weigerde die al te karige aanbieding en werd door de club prompt administratief geschorst. Dat was broodroof, want daardoor kon ik opeens mijn vak niet meer uitoefenen. Samen met een bevriende advocaat heb ik er onmiddellijk een rechtzaak van gemaakt. Zowel Luik als de Belgische voetbalbond heeft me aanvankelijk genegeerd. Met alle gevolgen vandien, kun je nu wel zeggen. Ik vocht eerst voor mijn eigen hachje en verkreeg via de rechtbank mijn persoonlijke vrijheid. Daardoor kon ik gratis weg en zelf op zoek gaan naar een nieuwe werkgever.' Lange tenen Het arrest, dat dateert van 1991, deed heel wat stof opwaaien. 'Ik dacht dat ik snel onderdak zou kunnen vinden, maar dat viel behoorlijk tegen. Met mijn aanklacht had ik blijkbaar op enkele lange tenen in het conservatieve voetbalwereldje getrapt. De affaire zat Luik hoog, want telkens als ze bemerkten dat een of andere club me wilde aanwerven, probeerden zij te bewerkstelligen dat het niet doorging. Een derdeklaser in Frankrijk bijvoorbeeld kreeg een formeel verbod van de burgemeester om me een contract aan te bieden. De voorzitter van Luik is eigenaar van een supermarktketen met vertakkingen in AJAX MAGAZINE OKTOBER 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 205