Vijf jaar Van Gaal Aan de zijlijn door Klaas Vos Het is 28 september 1991. Ajax heeft met 3-1 van Fortuna Sittard gewonnen. Veel belangrijker echter is na afloop van die wedstrijd de mededeling van het bestuur: de via een achterdeur gevluchte Leo Beenhakker wordt opgevolgd door zijn assistent Louis van Gaal. Nu, vijf jaar later, blijkt die aanstelling Ajax bepaald geen windeieren te hebben gelegd. Je kunt iemand op diverse manieren eren. Hieronder volgt een hommage aan Ajax' gezagvoerder middels weliswaar droge, maar zeer sprekende cijfers. De prijzen Gewonnen werden: drie landskampioenschappen, de Amstel Cup, drie Supercups, de Champions League, de UEFA Cup, de Europese Supercup, de Wereldbeker. De competitie Van de 164 (4x34 plus 28 van het seizoen '91-'92) competitie- 39 gelijkgespeeld en 28 verloren. Er werden 606 doelpunten gemaakt, terwijl er 183 tegendoelpunten te noteren vielen. Van Gaal deed dat met 46 spelers, van wie de volgende elders het bij Ajax en onder Van Gaal geleerde in praktijk (trachten) te brengen: Rob Allien (Sparta), Dennis Bergkamp (Arsenal), John van den Brom (Vitesse), Dick van Burik (FC Utrecht), Edgar Davids (AC Milan), Finidi George (Betis Sevilla), Alfons Groenendijk (Sparta), Johnny Hansen (Odense), Wim Jonk (PSV), Nwankwo Kanu (Internazionale), Michel Kreek (Perugia), Danny Landzaat (MW), John van Loen (FC Utrecht), Stanley Menzo (Lierse SK), Tarik Oulida (Sevilla), Dan Petersen (AS Monaco), Stefan Pettersson (IFK Goteborg), Michael Reiziger (AC Milan), Frank Rijkaard (Underjeans), Bryan Roy (Nottingham Forest), John van 't Schip (KNVB-cursus), Clarence Seedorf (Real Madrid), Sonny Silooy (Arminia Bielefeld), Ignacio Tuhuteru (China), Marciano Vink (PSV), Peter van Vossen (Glasgow Rangers), Ron Willems (Derby County), Aron Winter (Internazionale), Jan Wouters (FC Utrecht) en Clyde Wijnhard (RKC). Het zesde seizoen onder Van Gaal is niet al te florissant begonnen, maar de vorige vijf geven vertrouwen genoeg voor een glorieus herstel en dito voortzetting. Louis bedankt! wedstrijden werden er 119 gewonnen, 27 gelijkgespeeld en 18 verloren. Er werden 440 goals gescoord, terwijl Ajax er 129 tegen kreeg. De Amstel Cup Van de 17 wedstrijden werden er 13 gewonnen en 4 verloren. Daarin werd 60 keer gescoord en waren er 22 tegendoelpunten. De Supercup Over drie wedstrijden werd 9 keer gescoord en 1 tegengoal geïncasseerd. De Europese wedstrijden Van de 49 wedstrijden (alleen Ajax - Örebro viel nog onder Beenhakker) om welke Europese beker dan ook werden er 33 gewonnen, 12 gelijkgespeeld en slechts 4 verloren. Er werden 93 doelpunten gemaakt, terwijl er 28 keer werd tegengescoord (strafschoppen zijn meegeteld). AJAX MAGAZINE OKTOBER 1996 1 99 De Wereldbeker In die ene wedstrijd werd door Ajax 4 maal gescoord en 3 maal door Gremio. Weliswaar in de strafschoppenserie, maar ook dat zijn doelpunten. Totaal Gedurende de vijf afgelopen seizoenen werden onder Van gaal 234 officiële wedstrijden gespeeld, waarvan er 169 werden gewonnen,

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 199