De ontmoeting tussen Marcio Santos en de minister van sport van zijn land was Braziliaans-hartelijk. Foto: Louis van de Vuurst voordat het Engelse bedrijf zijn huidige naamsbekendheid verwierf. Inmiddels is Umbro uitgegroeid tot een alom gerespecteerd sportmerk, dat ook op het gebied van merchandising zijn sporen inmiddels ruimschoots heeft verdiend. In navolging van Engeland is het dragen van het shirt van je favoriete club gemeengoed geworden. En niet alleen op het voetbalveld. Tal van Ajax-supporters zijn inmiddels eigenaar van de gehele collectie thuis- en uitshirts van hun club, waarbij de diverse vrije-tijdshirts, trainingspakken, sweaters en jacks zeker niet vergeten mogen worden.. Ambassadeur De rol van Pelé bij Umbro laat zich het best omschrijven als 'voetbalambassadeur'. De Braziliaan, die afwisselend in Rio de laneiro en New York woont, reist voor Umbro de hele aardkloot af. Overal waar maar gevoetbald wordt geeft Pelé acte de présence. En overal wordt de goede man onthaald als een vorst. En terecht. De drievoudig winnaar van de wereldbeker scoorde voor zijn club Santos maar liefst 1088 goals in 1114 wedstrijden, werd benoemd tot Sportman van de eeuw en minister van Sport in zijn vaderland. Over de Arena was Pelé prima te spreken. 'Toen we hier kwamen aanrijden, wilde ik maar één ding: zo snel mogelijk naar binnen! Wat een prachtig stadion. Het is jammer dat we in mijn tijd bij Santos niet zo'n mooi stadion hadden. Het is echt een voorrecht om hier te mogen spelen.' Naast de contractuele verplichtingen nam Pelé uitgebreid de tijd om bij te praten met Marcio Santos, waarbij Pelé de Ajacied nog probeerde warm te maken voor een overgang naar zijn oude club. 'Het is natuurlijk jammer dat Marcio weer geblesseerd is geraakt. Het is absoluut een fantastische speler, ik zou tegen hem niet graag één-tegen-één spelen.' Ook Jari Litmanen was nog in de gelegenheid om een woordje te wisselen met de Braziliaanse minister van sport, waarbij ook de rol van de nummer-1 O-positie nog even aan bod kwam. 'Litmanen speelt natuurlijk heel anders,' aldus Pelé. 'Vroeger bij Santos had ik als nummer 10 alle ruimte, terwijl Litmanen een meer 'vaste' positie heeft, waarbij hij ook vaker naar de vleugels moet uitwijken. Ik mocht vroeger het hele veld over, nu kan dat echt niet meer.' De samenwerking tussen Umbro en Ajax stemt Pelé tevreden. 'Voor mijn werk voor Umbro kom ik overal ter wereld, overal wordt immers gevoetbald. De relatie tussen Umbro en de verschillende elftallen moet je zien als 'one big family'. Het is mooi wat we dankzij Umbro allemaal kunnen doen en ik ben er trots op dat ik daar onderdeel van ben. Ik heb mijn hele leven veel te danken gehad aan het voetbal en ik ben erg blij dat ik dankzij Umbro nu wat terug kan doen voor deze prachtige sport.' Merchandising De sponsorovereenkomst tussen Ajax en Umbro is beide partijen dermate goed bevallen, dat besloten is het contract dat liep tot 1999 open te breken en te verlengen tot de aanvang van het seizoen 2003 - 2004. Umbro is gedurende deze periode 'official supplier' van Ajax. De gehele vereniging, inclusief de jeugdelftallen en de amateurs, zal in ieder geval tot die tijd Umbro-kleding dragen. Umbro zal Ajax tevens bijstaan bij de verdere ontwikkeling van de merchandising en de ontwikkeling en inrichting van een aantal Ajax-winkels, waar de diverse Umbro-artikelen te AJAX MAGAZINE OKTOBER 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 193