Foto: Wanda Tuerlinckx No-bullshit-attitude Terwijl Bryan Roy langzaam maar zeker furore maakte bij Ajax, raakte Def P. via groepen als Public Enemy, Run DMC en NWA allengs geïnteresseerd in de Amerikaanse hiphop. Ieder weekeinde op het fietsje vanuit Osdorp naar jeugdcentrum Akhnaton, waar de Amsterdamse hiphop-scene samenkwam. 'Alleen de Surinamers hielden zich er toen mee bezig. De stijl, de sfeer, de boodschap sprak ons aan. Hiphop is de no-bullshit- attitude: gasten die voor zichzelf opkomen, eerlijk, recht-door-zee. Niet opkijken tegen sterren, politici. Groepen als Public Enemy richtten zich in hun teksten tegen de politieke en maatschappelijke orde. Dat sprak me erg aan. Het is toch een teringzooitje? Er heerst toch overal onrecht? Rappers komen daar tegen in opstand. Het is zwarte muziek; muziek voor en door zwarten. Zwarten zijn eeuwenlang onderdrukt, er is hun altijd een gevoel van minderwaardigheid aangepraat. Opeens waren er rappers die met harde teksten hun ego opvijzelden. I'm the greatest mothafucka with the best dig, blahblahblah, Geweldig.' Waar de Amerikaanse rappers werden geïnspireerd door het geweld en de armoede van het getto-leven, daar waren hun Nederlandse kopieerders veroordeeld tot het opsnuiven van de lucht van boerenkool, haring en Hema- worst. Weinig geweld, weinig armoede, weinig streetlife - zelfs niet in Osdorp. 'Ach, dat hele Osdorp heeft geen fuck met onze muziek te maken. Ik ben er opgegroeid, that's it. Als Osdorp een stempel op onze muziek zou hebben gedrukt, hadden we de meest saaie troep gemaakt die er bestaat. House of zoiets. Als je origineel bent, maakt het geen reet uit waar je vandaan komt. De Texaan die country speelt of de Schot die op een doedelzak blaast is een domme eikel die achter dezelfde meute aanloopt als waar z'n voorvaderen ook al achteraan liepen. Als je muziek maakt, moet je je afvragen wat er in je hoofd en in je hart zit. En daar moet je origineel vorm aan geven. Ik heb dat gedaan door in het Nederlands te gaan rappen. Wat ik in het Nederlands kon zeggen, sloot veel meer aan bij mijn eigen belevingswereld.' Je bent pas een echte vent als je hardop durft te zeggen, of voor mijn part rapt datje echte liefde meer dan alles nodig hebt. Vind je dit maar soft, dan moetje nog heel veel leren, want echte liefde kun je niet vervangen door masturberen ('Echte liefde', 1993) 'Ik denk vrij lang na over een nummer. Maar dat is alleen om de schrijftijd te verkorten. Ik loop soms wel twee maanden met een idee voor een tekst in m'n hoofd. Als ik dan pen en papier pak, schrijf ik zo'n rap in een uur op. Aan nummers met ingewikkelde rijmschema's zit ik wat langer te knutselen. De andere drie bandleden veranderen er later weinig aan. Komt ook doordat ik in m'n teksten steeds personlijker ben geworden. Na een tijdje heb je alle algemene onderwerpen wel zo'n beetje gehad, hè. Je kunt niet blijven rappen over snollen, bier drinken, werkeloosheid of school. Bij jezelf naar binnen kijken blijkt dan een oneindige bron van inspiratie te zijn. Die gangstershit kan wel rof en komisch zijn, maar het is AJAX MAGAZINE OKTOBER1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 159