De overtreding van Danny Blind die hem al na twintig minuten een rode kaart opleverde in de finale tegen KV Mechelen Uit veiligheidsoverwegingen was er een looppad tussen hekken en tribunes; vanaf hier konden ook gehandicapten de wedstrijd zien. Onder de tribunes op de eerste verdieping was een ruime overloop, zodat men om Ijet hele stadion kon lopen. De kunstlichtlampen zaten aan de bovenranden van de tribunes vast. Het zicht op het veld was onbeperkt en ondanks de betonnen, praktische tribunes, was de sfeer zeer intiem. De bouw had in fases plaatsgevonden, zodat Racing Club er steeds kon blijven spelen. De capaciteit van het stadion bedroeg 48.969 toeschouwers. Het Stade de la Meinau werd in die tijd als een van de modernste van Europa beschouwd. Op 17 april 1984 werd het stadion geopend met de interland Frankrijk-West-Duitsland (1-0). Twee maanden later tijdens het voor Frankrijk zo succesvolle EK speelden West- Duitsland en Portugal (0-0) en Denemarken en België (3-2) er tegen elkaar. Geen enkele speler hoefde zijn schoenenen uit te doen, want het veld was perfect. Vreemde eend Met het binnenhalen van de finale van het Europese toernooi voor bekerwinnaars in 1988 werd Straatsburg wederom overspoeld door buitenlandse voetbalsupporters. Zowel de Ajax- als de Mechelen-aanhang maakte vanwege de te overziene afstand de reis veelal per trein of auto. De voetbalfans voelden zich in het mondaine Straatsburg enigszins als een vreemde eend in de bijt. In Straatsburg zetelen het Europese Parlement en andere internationale organisaties, géén internatonaal vermaarde voetbalclub. Ten tijde van de Europacup-II-fïnale bivakkeerde Racing Club de Strasbourg zelfs in de tweede Franse divisie. Op straat keken de deftig geklede mensen enigszins onwenning naar de voetbalsupporters. Vooral de Ajax- aanhang trok de aandacht, want de Belgen lieten zich slechts bij hoge uitzondering zien op de overbevolkte terrassen of in de parken. Kwam men al een groepje Mechelen-supporters tegen, dan waren ze rustig en gedroegen ze zich beschaafd. Ze zongen in ieder geval géén liederen in de trant van 'Aad de Mos is sero-positiefdie dag een grote hit bij de Ajax-fans. Merkwaardiger nog dan dit soort liederen was het uitblijven van een tegenreactie van de andere kant. Dat seizoen hadden zowel Ajax 1 als Ajax 2 in het vaderlandse bekertoernooi gespeeld. Het leek wel alsof beide elftallen zich ook samen hadden geplaatst voor deze Europese finale, zo eenzijdig was het supportersbeeld op straat. Dit, gevoegd bij de veelal brede, chique straten van Straatsburg, maakte AJAX MAGAZINE OKTOBER 1996 131

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 131