Voorafgaand aan de oefenwedstrijd DHC - Ajax ontrolden scheidsrechter Mario van der Ende en Louis van Gaal het affiche van Kiki Musampa dat in de anti-discriminatie-campagne van de gemeente Amsterdam gebruikt wordt. Foto: Louis van de Vuurst Blauw Geel Inmiddels maakt hij deel uit van de A- selectie van een van de meest aansprekende voetbalclubs ter wereld. Had de kleine Kiki al een glansrijke voetbalcarrière voor ogen toen hij in Ede kwam wonen? 'Nee, totaal niet. Ik was helemaal niet van plan om te gaan voetballen. Ik ging gewoon naar school, speelde met vrienden en wist absoluut niet wat ik wilde worden. Ik voetbalde wel op straat. Met mijn vrienden op het pleintje. Maar die vrienden zaten allemaal op een voetbalclub en in de weekeinden hadden ze het steeds over de wedstrijden van dat team. Uiteindelijk vroegen ze mij of ik ook op die club wilde komen. Om samen te zijn. Dat vond ik wel tof. Ik was toen een jaar of twaalf. Zo is het eigenlijk allemaal begonnen.' Van de Edese voetbalvereniging Blauw Geel naar het hoofdstedelijke rood-wit lijkt echter nog een flinke stap. 'Op straat met vrienden en bij Blauw Geel had ik vooral veel plezier in het voetballen. Gewoon lekker spelen. Dat was niet met andere bedoelingen of zo. Maar we speelden een keer een vriendschappelijke wedstrijd tegen Ajax en toen ben ik dus opgevallen. Ik werd vervolgens uitgenodigd.' Dat is nu zo'n vijfjaar geleden. Inmiddels staat de naam Kiki Musampa goudomrand in de vaderlandse voetbalgeschiedenis bijgeschreven. Hij maakte het eerste doelpunt voor Ajax in het nieuwe stadion. Dat moet toch een ontzettende kick geven? 'Ja, zeker weten!' Bij de herinnering stralen zijn ogen. 'Dat was een heerlijk gevoel. Dat eerste doelpunt bleef zó lang uit! Iedereen keek naar elkaar en wist dat degene die het zou maken historie zou schrijven. Ik was dan ook extra scherp, die éne kans wilde ik per se benutten!' Vaderland Zaïrese harten zullen bij het volgen van Kiki's verrichtingen niet louter met trots vervuld zijn. Ongetwijfeld steekt de spijt over het feit dat zijn gaven het nationale elftal niet ten goede komen. Heeft Zaïre eigenlijk een goed elftal? 'Nou, laat dat "goed" maar weg! Het land heeft een voetbalelftal. Ze hebben me wel eens benaderd, maar ik denk dat het voor mijn ontwikkeling beter is om hier te spelen. En in mijn eentje kan ik toch het niveau niet opkrikken. Voetbal is tenslotte een teamsport. Ik heb niet het idee om daar ooit te gaan voetballen. Het gaat er in Zaïre wat dat aangaat toch heel anders aan toe. Ik beschouw Zaïre wel als mijn vaderland. Ik ben er geboren en daar liggen dan ook mijn roots. Waarschijnlijk ga ik er volgend jaar voor het eerst weer naar toe, maar dan vooral om familie op te zoeken. Mijn ouders zijn allebei al teruggeweest en een van mijn broers gaat nog dit jaar.' Kiki is net negentien en heeft een toekomst vol mooie beloften. 'De jeugd van tegenwoordig' en 'in mijn tijd was dat wel anders' zijn uitspraken die iedere generatie op een gegeven moment in de mond neemt. Ook wij, zo moeten we hier met het schaamrood op de kaken erkennen. Kiki maakt deel uit van die hedendaagse jeugd. Denkt hij dat jongeren vroeger zich veel bewuster bezig hielden met de 'zwaardere' kanten van het bestaan zoals mensenrechten, politiek en vluchtelingen? 'Misschien is dat wel zo. Ik moet zeggen dat ik me de laatste tijd buiten het voetbal eigenlijk alleen met mijn vriendenkring bezig hou. Voor zover dat mogelijk is in ieder geval. Voetbal is nu mijn leven. AJAX MAGAZINE OKTOBER 1996 115

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 115