Op het openingstoernooi van de Toekomst was de wedstrijd tegen Feyenoord een domper voor de A1. Van de aanmerkelijk sterkere Rotterdamse aartsrivaal werd met 3-0 verloren. Foto: Louis van de Vuurst 'De jeugd heeft de toekomst' ïs een spreuk die vanaf nu letterlijk te nemen is. In de schaduw van de Arena ligt een prachtig complex met bijzonder mooie velden omringd door in de wind wiegende bomen. De jeugdelftallen van Ajax wordt niets in de weg gelegd om dit seizoen weer het mooiste voetbal van de wereld te laten zien. Van de Al van vorig jaar zijn zeven spelers doorgestroomd naar het tweede elftal, terwijl Wim Nijssen, die nog steeds revalideert van een zware blessure, het dit seizoen in het eerste zaterdagelftal gaat proberen. Hij heeft geen gelukkige tijd gehad in de Al. Als topscorer kwam hij uit de A2, maar in het hoogste jeugdelftal leken de ballen van zijn voet er niet in te willen. 'Hopelijk gaat het bij het zaterdagelftal wel goed en kan hij alsnog naar het tweede,' zegt Cas Harms, de leider van de Al. Vier spelers verlieten de club. Orpheo Nok heeft een contract getekend bij Telstar, Donny van Pinksteren gaat zijn geluk beproeven bij FC Volendam en Peter Kromhout en Paul Droppert kozen voor respectievelijk Quick Boys en Scheveningen. Oude getrouwen in het huidige elftal zijn Salih Yildiz en Wouter Kos, die de eerste helft van vorig seizoen ook al acteerde in de Al. Opvallend is de keeper van de Al, Serge de Groot, die vorig jaar nog het doel van de BI verdedigde en dus een elftal overslaat. Aan het begin van de voorbereiding was de Al gastheer tijdens het openingstoernooi op de Toekomst. Ajax kreeg meteen een flinke kluif. De ploeg van Herman Borman moest het opnemen tegen aarstrivaal Feyenoord. Zeer teleurstellend werd met 3- 0 verloren van de duidelijk sterkere Rotterdammers. 'Uit die wedstrijd bleek dat er te gemakkelijk over werd gedacht. Spelen in de Al ligt een behoorlijk tempo hoger dan in de A2, dat moet nog heel goed tot de spelers doordringen,' zegt Cas Harms fel. 'Volgend seizoen moeten ze met de grote kerels meedoen en is er geen tijd meer voor spielereiMaar Ajax herstelde zich goed op het eigen toernooi en won uiteindelijk van PSV en Bayern München met de tweede plaats als eindresultaat. De Al nam ook deel aan het PSV-toernooi waar, het derde werd. Bij het Volendam- toernooi werd de eerste plaats in de wacht gesleept. 'Wisselvalligheid troef,' concludeert Harms. 'Nu moet ik er wel bij zeggen dat het toernooi op de Toekomst aan het begin van een voorbereiding zwaar was. We hadden pas vier keer getraind en waren er conditioneel nog lang niet. Bovendien moeten de jongens meer voor elkaar overhebben, er moeten vaker en sneller combinaties gemaakt worden. Daar moeten ze zich goed bewust van worden, want als het zo doorgaat wordt het geen topseizoen.' En dat is iets wat club noch spelers zich kunnen permitteren. Rood-wit is rood-wit Voor de A2 begon de voorbereiding op een bijzondere manier. Begin augustus toog het elftal naar Japan. De A2 had pas twee keer getraind en kende dus nog minder trainingsuren dan de Al. Maar Dirk de Groot zou Dirk de Groot niet zijn als hij zijn nieuwe pupillen, die op twee na allemaal afkomstig zijn uit de BI, voor in de vakantie niet een trainingsschema had meegegeven om conditioneel een beetje op peil te blijven. Of de nieuwbakken A- junioren de kans om de zelfdiscipline te testen ten volle benut hadden, moest blijken aan de andere kant van de wereld. 'Het was ongelooflijk,' zegt Teun Boogaard, de leider van de A2. 'Het maakt de Japanners niet uit of Ajax 1 komt of de A2. Rood-wit is rood-wit. De ontvangst was fantastisch. Op het vliegveld wemelde het van de hotemetoten en de pers. Het verschil was alleen dat er niet twintig maar twee cameraploegen onze aankomst registreerden. Onmiddellijk moesten er 104 AJAX MAGAZINE OKTOBER 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 104