[oor Jeroen Kleijne Patrick Zwaanswijk heeft de score geopend in de met 4-0 gewonnen thuiswedstrijd tegen NSW. Foto: Louis van de Vuurst Zijn grootste wens is om profvoetballer te worden. De fysiek sterke Patrick Zwaanswijk (21) hoopt dat hij met zijn overgang naar Ajax een eerste belangrijke stap in die richting heeft gezet. 'Voordat ik bij Ajax kwam, speelde ik bij de zondag- derdeklasser Schoten in Haarlem. Ik heb daar vorig jaar een goed seizoen gedraaid. Mijn zaakwaarnemer Piet Buter - Ajaxtrainer - heeft toen voor mij een proefwedstrijd geregeld bij AA Gent, dat op zoek was naar een linksbenige speler met ongeveer mijn eigenschappen. Ik speelde die wedstrijd in een team met vooral tweede-elftalspelers van AA Gent en het ging vrij goed. Ik kreeg daarna te horen dat de vereniging mij een jaar lang wilde volgen, maar dan was het beter als ik naar een goede club zou gaan. Piet Buter heeft Ajax getipt en zo ben ik hier beland.' Patrick Zwaanswijk wil koste wat het kost profvoetballer worden. Of hij zijn doel kan verwezenlijken, is sterk afhankelijk van wat hij dit seizoen laat zien bij Ajax. 'Op mijn plaats heb ik in principe niet zo veel concurrentie, maar we hebben wel een groep van twintig man van wie de meesten op meerdere posities kunnen spelen. Ik moet gewoon goed presteren en zoveel mogelijk opsteken van de trainingen. Ik leer nog elke dag bij en dat probeer ik eruit te laten komen in de wedstrijden.' De linksbenige speler kan goed uit de voeten op de posities vier (verdedigende middenvelder), vijf (linksachter) en acht (linkshalf), waarbij 'op acht' spelen duidelijk zijn voorkeur heeft. 'Op die plaats speel ik het lekkerst. Bij mijn vorige club was ik meestal linksback of voorstopper, maar op acht kom ik veel meer aan opbouwen toe. Op die positie bepaal je het spel aan de linkerkant, samen met de linkerspits. Je kunt met een lange bal het spel verplaatsen naar de andere kant en je bent meer betrokken bij het totale spelverloop.' Kopsterk Patrick Zwaanswijk is fysiek een van de ster kere jongens in de zaterdag 1. 'Ik ben kop sterk, heb een goed linkerbeen en ook een aardig rechterbeen. Conditioneel was ik bij de start van het seizoen iets minder dan de rest. Half spelen en dus telkens omschake len was voor mij even wennen, zeker omdat ik van de linksbackpositie kom. De laatste tien, vijftien minuten van een wedstrijd zat ik er vaak doorheen. Maar dat omschakelen leer je vanzelf en ik merk dat het conditio neel steeds beter gaat.' Hoogtepunt van zijn nog korte voetballoopbaan is voor Patrick Zwaanswijk toch die proefwedstrijd in België. 'Tegen een Algerijnse selectie spelen in zo'n stadion is echt een droom. Maar ook nu, bij Ajax, maak ik voortdurend hoogtepunten mee. Je omkleden in de kleedkamer naast die van AC Milan, Roberto Baggio en Weah tegenkomen op het trainingsveld: dat soort dingen maak je normaal nooit mee.' 102 AJAX MAGAZINE OKTOBER 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 102