In memoriam Jan Mud EUROCi wisselingen in het elftal tot gevolg. De veranderingen namen alleen maar toe naarmate er andere spelers noodgedwongen moesten worden ingebracht. Nadat Nordin Wooter en Arnold Scholten, die prima inviel, de Boertjes hadden vervangen, speelden nog maar drie Ajacieden op hun oorspronkelijke plaats. Strafschoppen Natuurlijk kreeg het team van Louis van Gaal het steeds moeilijker, maar schitterende reddingen van Edwin van der Sar hielden de stand na negentig minuten op 1-1. Dat bleef het ook in de verlenging zodat strafschoppen de beslissing moesten brengen. En daar zat 'm de kneep. Onze trainer voelde al een beetje aan dat het niet goed zat. Te veel spelers voelden zich om wat voor reden dan ook niet zeker genoeg om vanaf elf meter te schieten. Alleen Danny Blind en Jari Litmanen reageerden spontaan positief. Het paste allemaal min of meer in het beeld van de wedstrijd waar lang niet iedereen zichzelf was. "Ik kan ze er toch moeilijk zelf inschoppen," reageerde Van Gaal na afloop en dus moest hij toch maar verzoeken aan Edgar Davids, Sonny Silooy en Arnold Scholten, spelers die goed in de wedstrijd zaten, om de gang naar de elfmeterstip te maken. Heen gaat nog wel, maar niet scoren en weer terug moeten lopen, dat is een heel eind. Helaas deden Edgar Davids en Sonny Silooy deze ervaring op en omdat Juventus geen fout maakte ging de Europese titel naar de kampioen van Italië en ervoer Ajax het gevoel van verliezer te zijn. Bij veel spelers leidde dat tot flinke emoties. De tranen van Davids en Silooy, die zich een ander afscheid hadden voorgesteld, het smijtwerk met de waterfles van Danny Blind en de eenzaamheid op het veld van Edwin van der Sar, het zijn emoties en beelden die bij een verliezer horen. Na de zich ontladende vreugde bij de winst vorig jaar in Wenen nu dan de dramatiek en eenzaamheid in Rome, waar de spelers misschien enige troost vonden in het feit dat die avond de tegenstander over de hele wedstrijd genomen beter was. Dat maakt verlies bijna acceptabel. Het einde van een bewogen seizoen was een feit. Onder moeilijke omstandigheden werden optimale prestaties geleverd met een prachtige landstitel en internationale successen als wereldbeker en Europese Supercup. Ajax doet nu even een stapje terug op de Europese voetballadder. Het is maar één treetje... Even voor de paasdagen bereikte ons het droevige bericht dat Jan Mud (74) was overleden. Tot voor enkele jaren was Jan huisfotograaf van onze club. Hij was dat gedurende meer dan dertig jaar, en even lang was hij verbonden aan het Ajax-clubblad, waarvoor hij de fotografie voor z'n rekening nam. Niet alleen van wedstrijden nam Jan de nodige foto's, ook bij andere gelegenheden als bijeenkomsten van de bordjesclub, huldigingen van jubilarissen en toernooien was hij altijd aanwezig om alles op de gevoelige plaat vast te leggen. Zijn markante verschijning bleef niet beperkt tot Ajax. Als persfotograaf, verbonden aan een aantal kranten, spoedde hij zich op zondag langs de diverse velden in en rond Amsterdam om bij amateurwedstrijden z'n foto's te maken. Zijn contacten met Ajax werden minder toen het clubblad groeide naar het Magazine van nu en zijn zwartwit- fotografie niet meer voldoende was om materiaal voor het blad aan te leveren. Uiteindelijk kwam aan een zeer lange staat van dienst voor Ajax een einde, zoals ook aan het leven'van zeer aimabel mens. Jan, bedankt voor alles. Rust in vrede. Tijn Middendorp Dankbetuiging Gaarne wil ik langs deze weg iedereen hartelijk bedanken voor de vele blijken van belangstelling die ik mocht ontvangen tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis. Cok de Vos - Winter AJAX MAGAZINE JUNI 1996 9

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 9