van de mooiste stadions van Europa gaat bespelen, maar ook RKC-uit in het verschiet ligt. Is dat een uitdaging? Witschge: "Het voetballand Nederland is sterk. Er zijn alleen altijd maar drie kandidaten voor de titel. Dat heeft met geld te maken. Bij een Franse subtopper kunnen spelers ook acht ton verdienen. Spelen in de Arena is natuurlijk een kick en RKC-uit? Ik wil altijd voetballen, ik vind het altijd leuk want ik hou nu eenmaal van het spelletje. Tegen RKC is dat net zo leuk, al is de entourage daar wat anders dan bij uitwedstrijden van bijvoorbeeld Madrid. Edgar Davids en Michael Reiziger hebben gekozen voor de uitdaging, maar het is in het buitenland natuurlijk ook niet allemaal hosannah. Toch hebben zij een goede beslissing genomen. Vooral Edgar." Louis van Gaal heeft Richard Witschge de tweede linkshalf van de wereld genoemd. Davids is nummer één. Van Gaal heeft er nooit een geheim van gemaakt van beide spelers zeer gecharmeerd te zijn. Is zijn uitspraak een prikkel voor Witschge? "Ik was net weg bij Ajax toen Van Gaal het van Beenhakker overnam. Als assistent heeft hij ooit gezegd dat ik nooit meer bij Ajax weg zou komen als hij het nog eens voor het zeggen zou krijgen. Dan was ik dus op tijd weg, want ik had het buitenland niet willen missen, ondanks alles. Van Gaal heeft me teruggehaald voor de positie van Davids. Ik kan op vier, als linkshalf en achter de spitsen spelen. Vergeleken met Edgar speel ik meer in taak van de aanvallers voor me. Bij Ajax kan ik mijn passes kwijt en hoef ik niet zo aanvallend te spelen als bij Bordeaux. Ik kan situaties snel doorzien. Met vier spelers voor me kom ik het best tot mijn recht. Davids en ik zijn verschillende spelers. En die uitspraak? Over een jaar zullen we het er nog eens over hebben. Eens kijken wat Van Gaal er dan over zegt." Eerste en laatste club Penningmeester Van Os zei, toen na de persconferentie voorafgaand aan Ajax' vertrek naar Rome het vijfjarige contract getekend werd, dat Ajax wel eens Witschges eerste en laatste club kon zijn. Witschge zelf: "Danny Blind wordt 35, Arnold Mühren heeft het als linkshalf tot zijn 36ste bij Ajax volgehouden. Ik ben 31 als dit contract afloopt. Misschien teken ik dan wel voor nog eens vijf jaar." En over de nabije toekomst, als hij moet kiezen tussen het EK winnen met Oranje of de Champions League met Ajax: "Nederland heeft een verschrikkelijk goede ploeg, maar het blijft een toernooi. Ga je de eerste wedstrijd onderuit, dan kan het al afgelopen zijn. Voor mij zijn de veranderingen in de ploeg net op tijd gekomen, maar het is de vraag of ik bij de zestien zal zitten. Is dat niet het geval en Nederland wint het EK, dan kies ik er toch voor om met Ajax de Champions League te winnen. Niet dat Van Gaal me een basisplaats gegarandeerd heeft, want de beste speelt, zo eenvoudig is dat, maar ik heb er alle vertrouwen in dat ik met mijn spel een vaste plek zal afdwingen. Dan prijzen winnen is natuurlijk veel mooier dan als zeventiende man meedelen in de feestvreugde." Maar Richard Witschge zou spelen in Engeland. En hoe. Het oude nest mag zich verheugen. AJAX MAGAZINE IIJNI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 92