ons was. Het sloeg op Bryan Roy, Marciano Vink, De Boertjes, mij. Wij waren de patatgeneratie, maar als je het goed bekijkt, hebben we het toch niet slecht gedaan voor een patatgeneratie. We stonden altijd in de basis. Het moment waarop Beenhakker me terugzette, was fout. Het was direct na die Ajax-Feyenoord van oktober 1989 waarbij die fragmentatiebommen werden gegooid. Inderdaad een dramatisch slechte wedstrijd, maar twee dagen later zouden we tegen St. Etienne spelen en door me op dat moment uit de selectie te verwijderen ontnam Beenhakker me de kans om tegen mijn broer te spelen. Daar was ik kwaad over. Verder heb ik nooit problemen met hem gehad. Hij nam me ook mee naar het WK." Rehabilitatie Het beeld bleef echter bestaan en Richard Witschge kon er, op de bank bij Barcelona, Bordeaux en Blackburn, weinig tegen doen. Maar het leed loutert en Witschge kreeg loon naar werken. Hij speelde, voor het eerst in lange tijd, een hele serie wedstrijden en hoewel Bordeaux uiteindelijk geen rol van betekenis speelde in de Franse competitie (de ploeg eindigde op de vijfde plaats van onder), stelde het bestuur al vroeg in het seizoen voor zijn contract open te breken en te verlengen. Witschge weigerde. Hij vertrouwde erop dat hij nog wel eens gebruik zou maken van de in zijn nog drie jaar lopende contract opgenomen clausule dat hij ieder seizoen weg kon. Hij wist dat hij op de weg terug was, en dat was ook bondscoach Guus Hiddink niet ontgaan. Op 6 september vorig jaar keerde Witschge na een afwezigheid van tweeënhalf jaar terug in Oranje tijdens de EK- kwalificatiewedstrijd Nederland - Wit- Rusland (1-0). De uitnodiging voelde als een rehabilitatie. Hiddink wilde beleving en vroeg uitgerekend Richard Witschge om die te komen brengen. Het kan verkeren. De verguisde Girondijn, bezig aan een ijzersterk, gepassioneerd en blessurevrij seizoen ("het beste uit mijn loopbaan"), maakte het waar. Vriend en vijand waren het erover eens dat Richard Witschge de beste man van het veld was. Zelfs Rinus Israel moest het toegeven, en deed dat ruiterlijk. Ook tegen Malta en Noorwegen was Witschge erbij, maar omdat Hiddink voor de beslissingswedstrijd tegen Ierland koos voor een maximum aan Ajax in Oranje, zat hij in Liverpool zelfs niet op de bank. De zeventiende man deed er het zwijgen toe, AC Milan-trainer Fabio Capello met ingang van volgend seizoen de trainer is van onder anderen Clarence Seedorf. Ook Lazio, Parma en Bayer Leverkusen toonden serieuze interesse, maar Witschge had een nadrukkelijke voorkeur voor Ajax. "De club is mijn oude liefde, het elftal is het waar hij voorheen om tekst en uitleg gevraagd had. Ook dat had hij geleerd, door schade en schande wijs geworden. Als Nederland zich maar kwalificeerde, dan zou hij in Engeland wellicht nieuwe kansen krijgen. Prikkel Toen Witschge in 1991 naar Barcelona vertrok, werd Edgar Davids zijn opvolger. Nu deze met Michael Reiziger kiest voor het avontuur bij AC Milan, zijn de rollen omgedraaid. Voor Richard Witschge was ook belangstelling van Real Madrid, waar AJAX M A fi A 7 I N F JUNI1996 beste ter wereld en het is prettig na vijf jaar buitenland terug te keren naar mijn geboortestad, al heeft heimwee geen rol gespeeld, want het wonen in het buitenland beviel ons goed. Sportieve overwegingen waren het belangrijkst. Bij Ajax kan ik me volledig concentreren op het voetbal. In het buitenland zit je altijd met dingen als de taal." Lacht: "Dat probleem heb ik bij Ajax niet, ik spreek de taal." Spanje en Italië behoorden tot de mogelijkheden, maar het werd Nederland, waar Witschge weliswaar met Ajax een

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 91