\A Richard Interview door Michel Sleutelberg foto's Louis van de Vuurst Richard Witschge is na vijfjaar terug op het oude nest. De linkermiddenvelder, die bij Ajax een contract tot 2001 tekende, ging van A via drie keer B (Barcelona, Bordeaux en Blackburn) terug naar A. Eigenlijk naar drie keer A, want Ajax bespeelt volgend seizoen de Amsterdam Arena. Het oude nest is hetzelfde niet meer. Ook Richard Witschge is veranderd. "De speelstijl van Ajax is hetzelfde gebleven. Het shirt ook. Voor de rest is alles anders," stelt Richard Witschge vast, gezeten achter een spa rood in het Amsterdamse café Palla dium op het Leidseplein. Dat is niet veran derd, al is de Stadsschouwburg nog weer wat bouwvalliger geworden. Alleen Edwin van der Sar, Danny Blind en Frank en Ro nald de Boer zijn nog over van het Ajax dat Witschge in 1991 verliet. "Aan de andere kant," vervolgt hij, "het bestuur en de staf zijn niet veranderd. En de stijl en de sfeer ook niet. Ajax is alleen qua naam een veel grotere club geworden dan vijfjaar geleden. Bijna alle spelers ken ik van het Nederlands elftal en ik ken het systeem. Ik verwacht weinig aanpassingsmoeilijkheden." Het is zaterdagmiddag, drie dagen na de Champions-Leaguefinale in Rome. De nieuwe linkshalf van de verliezende finalist heeft de wedstrijd thuis op televisie bekeken. Niet eens met een speciaal oog. "Ik ken het Ajax-systeem. Je bekijkt zo'n finale niet opeens anders omdat je zelf volgend jaar bij een van de twee clubs speelt. Het was gewoon spannend, en ik moet zeggen: de beste heeft gewonnen." Witschge kan zijn ploeggenoten van volgend seizoen de hand schudden. Ook hij verloor dit jaar een Europese eindstrijd. Een week voor 'Rome' was Bayern München in de UEFA-Cupfinale voor de tweede maal te sterk voor Bordeaux, dat via de Intertoto en onder andere een sensationele 3-0 overwinning op AC Milan in de tweede kwartfinalewedstrijd voor het eerst in de geschiedenis van de club een Europese finale bereikte. Eén lichtpuntje schijnt na het verlies van Ajax: de druk zal volgend seizoen wellicht wat minder groot zijn nu de prestaties van het vorige niet als onovertrefbaar beschouwd hoeven worden. Witschge legt een ander accent: "Het is waar, wint Ajax van Juventus, dan kun je het volgend seizoen nooit beter doen. Maar de druk zal ook nu weer groot zijn. Wat voor mij telt is vooral dat ik graag om de wereldbeker had willen spelen." Vierde buitenlander Richard Witschge blaakt van ambitie en strijdlust. Hij wil prijzen winnen en hij wil laten zien wat hij kan. Twee jaar Barcelona, drie seizoenen Bordeaux en een kortstondig uitstapje naar Blackburn Rovers brachten bepaald niet wat hij ervan verwacht had. Als 21-jarige vertrok hij naar Barcelona, waar hij de concurrentie moest aangaan met Michael Laudrup. Witschge: "Cruijff was niet tevreden over hem en haalde mij naar Barcelona, als vierde buitenlander. In de voorbereiding op het seizoen liep het lekker. Met Laudrup ook trouwens en hij begon in de basis. Daar is hij niet meer uit geweest. Hij speelde twee AJAX MAGAZINE JUNI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 86