Bijzonderheden Ajax - Juventus is de vijfde van 41 finales in het Europa-Cuptoernooi voor landskampioenen die beslist is door strafschoppen. De eerste keer was in 1984, toen Liverpool in Rome van AS Roma won. Voor 1984 werd een wedstrijd na een gelijkspel overgespeeld. Na Liverpool wonnen ook Steaua Boeka rest (in 1986 tegen Barcelona), PSV (1988, Benfica) en Rode Ster (1991, Olympique Marseille) de beker na strafschoppen. Bij Ajax ontbreekt de geschorste Michael Reiziger. Marcio Santos krijgt als 'vierde buitenlander' noodgedwongen een plaats op de tribune toebedeeld. Peter Hoekstra is niet speelgerechtigd, terwijl de wel met de groep meegereisde Mare Overmars en Martijn Reuser geblesseerd zijn. Op de dinsdagmorgen is Ajax te gast op het trainingscomplex van AS Roma, Trigoria. Als mogelijke vervanger van Frank de Boer is de negentienjarige verdediger van Ajax 2 Mario Melchiot opgeroepen. Omdat Frank de Boer fit is komt hij echter niet op het wedstrijdformulier voor. Jari Litmanen wordt met negen doelpun ten topscorer van de UEFA Champions League 1995-1996. Vorig seizoen eindigde Litmanen met zes goals als tweede, achter George Weah van Paris Saint Germain. Ajax maakte 22 doelpunten in elf duels. Vorig jaar waren dat er achttien. De finale wordt onder meer bijgewoond door Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Willem-Alexander, staatssecretaris Erica Terpstra en de burgemeester van Amster dam Schelto Patijn. Scheidsrechter Diaz Vega uit Spanje be straft de volgende spelers met een gele kaart: Deschamps, De Livio, Jugovic, Tori- celli (Juventus) en Blind, Finidi, Wooter (Ajax). Bij terugkeer naar Amsterdam wordt be kend dat Finidi en Kanu Ajax mogelijk gaan verlaten. Commentaar Louis van Gaal: "Deze overwinning was verdiend, al is deze wedstrijd wel een eenmalige afspiegeling van de verhoudingen. Wat mij tegenviel was dat sommige spelers niet de verantwoordelijkheid na men om een strafschop te nemen."

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 83