belangstelling was de uitbreiding van het complex met het entreegebouw noodzakelijk, én financieel mogelijk. Met de bouw werd in januari begonnen, half december moet het klaar zijn. "En dat verheugt mij zeer," zegt Jan Gaasterland. "Het zou maart volgend jaar opgeleverd worden, maar de datum is vervroegd. Dat is mooi, want nu kan het eerste kerstdiner er gehouden worden." Mijlpalen Toen Jan Gaasterland een jaar geleden in functie trad had het stadion al aardig vorm gekregen. Een letterlijk hoogtepunt was inmiddels bereikt. Met het omhoog vijzelen van de 2400 ton wegende hoofddraagconstructie van het dak werd op 24 februari 1995 het hoogste punt bereikt, op ongeveer 75 meter boven maaiveld. Tijdens de officiële viering daarvan op 18 maart - de 95ste verjaardag van de hoofdhuurder! - werd de naam 'Amsterdam Arena' onthuld. Sindsdien volgden de mijlpalen elkaar in hoog tempo op. Een daarvan was de installatie van het dak, waarmee begin januari van dit jaar begonnen werd. Het omhoogbrengen van de vier, ieder 28 ton wegende delen had nogal wat voeten in de aarde omdat de installatie, met twee ruim honderd meter hoge kranen, zeer afhankelijk was van het weer. Het woei en vroor nogal, in januari, maar eind van de maand waren de vier delen geplaatst. Op 27 april kon voor het eerst het schuifdak open en dicht gedaan worden. Toen was ook de betonnen bak waarop het speelveld komt gereed. "Dat was een vrij emotioneel moment," herinnert Jan Gaasterland zich. "Vooral voor de man die ervoor verantwoordelijk was. Slapeloze nachten had hij ervan gehad, want zijn bak was nog maar ten dele klaar toen de vorst inviel. Toen de betonnen bak tenslotte klaar was hebben we hem 's ochtends met een limousine thuis opgehaald en naar het stadion gereden. Er zit zo langzamerhand heel wat verborgen emotionaliteit in het bouwwerk. De mensen voelen zich er nauw bij betrokken. Het ziekteverzuim is hier de helft van het landelijke gemiddelde. De bouwstaking van vorig vorig jaar en de afgelopen abominabel strenge winter hebben ons behoorlijk parten gespeeld, maar de achterstand is goeddeels ingelopen, al hebben we er op onderdelen nog last van." Er zijn nog een paar kritische punten. De gemeente laat bij de toegangsweg een gemaaltje aanleggen, waardoor de grond daar openligt. Verder zal het hele terrein rond het stadion op tijd ingericht en betegeld zijn. In maart zijn de bomen, deels afkomstig van het Museumplein, geplant. Een tegenvaller is dat bij de speciale Amsterdam Arena-halte van de NS de brug naar het stadion pas tegen het eind van het jaar klaar is. En tenslotte vormen de twee oefenvelden een kritisch punt. Gaasterland: "Het is vooral een politieke kwestie, omdat men het er niet over eens werd voor wiens rekening de kosten van de inrichting van de omgeving kwamen. Voor een deel is de vertraging met de trainingsvelden ook te wijten aan de scherpzinnigheid van Louis van Gaal. Die redeneerde dat als de wedstrijden op een verwarmd veld gespeeld worden, hij in de winter ook op een onbevroren veld wil trainen. Een van de velden krijgt nu ook verwarming. Het wordt spannend of ze op tijd klaar zullen zijn. Maar binnen groeit het gras in ieder geval voorspoedig." Amsterdam Arena pakt uit Op 14 augustus wordt de Amsterdam Arena officieel geopend met de ope ningsmanifestatie 'Amsterdam Arena pakt uit'. Daarbij zullen Koningin Beatrix en Prins Willem-Alexander het ingepakte veld onthullen, waarop zich de spelers van Ajax en AC Milan en honderden muzikanten bevinden. Na de openingswedstrijd Ajax - AC Milan volgt een afsluitend spektakel met ab- seilers, rookgordijnen en optredens. Open dagen De open dagen op 15, 16, 19 en 20 augustus bieden iedereen de kans kennis te maken met de Amsterdam Arena. Ook dan is het stadion 'onzichtbaar' gemaakt. Met het vallen van het doek wordt het startsein gegeven voor een anderhalf uur durend, door Jack van Gelder gepresenteerd totaalprogramma voor jong en oud, met sport, muziek, acrobatiek en stunts. Dagelijks worden twee sessies gehouden (11.00- 14.00 en 20.15-23.00 uur), zodat bij elkaar 400.000 mensen kennis kunnen maken met de Arena. Kaarten kosten 30,- en zijn verkrijgbaar bij de 600 SENS Service Points. Voor meer informatie: 06-300 63 06 (75 c.p.m.).

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 58