Wit ItoaAl 0ft\Of\(A i C bf><A Otf) kenmerken Keizers werk. Alledaagse voorwerpen (theekopjes, ritsen, schoorstenen, zagen) vormen het uitgangspunt; de verf, vaak 'lekker dik' en uitbundig, dan weer in minimale hoeveelheid aangebracht, doet de rest: het verhaal vertellen van een schilder die met alledaagse voorwerpen als onderwerp zijn verf vaak 'lekker dik' en uitbundig, dan weer in minimale hoeveelheid aanbrengt. Toch is het geen schilderen om het schilderen; daarvoor zit er genoeg figuratie en symboliek in het werk van Keizer. Twee schoorstenen naast elkaar kunnen bij hem twee verliefde schoorstenen zijn. Klavertjes vier Peter Keizer staat op de drempel van zijn atelier. Zolang het schilderij nog niet naar zijn plaats van bestemming vervoerd is, beslaat het, opgesteld op drie ezels, de gehele achterwand. Het is aan het drogen, een proces van maanden. In het voorvertrek herinneren voetbalrelikwieën aan wat hem de afgelopen maanden heeft beziggehouden: de vergeelde plakboeken van opa Druif, verspreid tussen de schetsen op de tekentafel, de hoge voetbalschoenen, verweerd en stijf geworden naast de computer en de fax. Uit de boekenkast heeft hij een stapel boeken met reproducties van werk van Nicolas de Staël tevoorschijn getoverd en waarderend doorgebladerd. Peter Keizer beschouwt nog één keer zijn gigantische 'Hommage aan de vliegende keeper, Gerrit Keizer' (de oorspronkelijke titel is gewijzigd) voor hij het gaat signeren. "Misschien is voetbal al duidelijk van zichzelf en heeft het daarom zo weinig tot kunst geleid. Het wordt al gauw een opsomming van het spel. Zonder al te anecdotisch te worden, wilde ik toch vooral dat mijn schilderij over mijn opa ging. Daardoor creëer je er een ander spel in voor jezelf. Maak je toch weer dingen mee. Dit schilderij barst van de symboliek. Alleen al het formaat, 205 bij 775 centimeter. Op het middenpaneel zie je dat doel terug. De officiële maten staan erbij. In het doel, tegen een witte achtergrond, de rode Ajax-baan, met een roos in de vorm van een hart erop. De keeper is toch de roos waarop geschoten wordt? En mijn opa's hart lag bij Ajax. Om het doel de elf voeten, die het team vormen, tegen een achtergrond van klavertjes vier, het geluk van Ajax. Het linkerpaneel is met die oude bruine voetbalschoen tegen een groene achtergrond de oude tijd, het rechter, met de zilveren cup de moderne. Het rechterpaneel heb ik overgeschilderd. Het was in eerste instantie een moderne voetbalschoen, in harde kleuren, maar het klopte niet. Er was inhoudelijk een te rechtlijnige tegenstelling en bovendien een 'overdaad aan schoen', terwijl de hele compositie uit evenwicht was omdat die schoen van rechtsboven het beeld in kwam, terwijl de rest juist op het midden van het vlak focust. Die eenzame, zilveren cup, in het midden van het beeld, trok het geheel in evenwicht. Het was nog lastig genoeg om die cup te schilderen. Ik moest hem, net als de rest, 'plat' schilderen, en als er nu iets rondborstig is, is het die cup met de grote oren wel. Er komt daar rechts een verdwaald klavertje vier uit het middenpaneel terug en aan de cup hangt een trosje druiven. Dat is opa Druif, wiens voetbalschoen op het linkerdoek staat afgebeeld, eenzaam in het gras. Het schilderij is nu net als het veld, gezien vanaf de tribune. Van links naar rechts, van boven naar beneden kun je het beleven. Er is van alles te zien. Op het allerlaatste moment is het drieluik een vijfluik geworden. Helemaal aan de zijkanten zijn er twee smalle paneeltjes bijgekomen, witte doelpalen, met aan elke kant een handje. De handjes van de vliegende keeper." Dit is geen normaal wedstrijdbeeld, het is een schilderij. Peter Keizer pakt een stuk houtskool en signeert de achterkant van het rechterpaneel. Zijn 'Hommage aan de vliegende keeper, Gerrit Keizer' is klaar voor transport naar de Amsterdam Arena. Als het daar straks hangt is een nieuwe betekenis toegevoegd aan 'Ajax en de kunst van het voetballen'. a AIAÏ KA AT. A 7 1 NP IIIKJI1QQ£

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 54