Hommag keeper, C door Michel Sleutelberg foto's Louis van de Vuurst 'Ik ben helaas geen goede voetballer, maar wel een trouwe supporter en beeldend kunstenaar' schreef Peter Keizer twee jaar geleden in een kort briefje aan Ajax. Maar Keizer is behalve supporter en kunstenaar ook nog iets anders. Hij is de kleinzoon van de legendarische Ajax- doelman Gerrit Keizer en schilderde een 'Hommage aan de vliegende keeper'. Met het enorme doek, dat begin augustus in de Amsterdam Arena onthuld wordt, zal de herinnering aan opa én aan de Meer voortleven in de nieuwe Ajax-omgeving. En komen kunst en voetbal een stapje nader tot elkaar. Voetbal en kunst Ajax en de kunst van het voetballen heet een bundel columns die Nico Scheepmaker tussen 1964 en 1990, het jaar van zijn dood, schreef over Ajax. Op het omslag van het in 1993 verschenen boek prijkt een schilderij van Pyke Koch, dat een door een donker bos omrand voetbalveld uitbeeldt. Het is winter en de rood-zwart gestreepten lijken een tegendoelpunt te incasseren, al is er geen bal of doel te zien. De nummer drie van rood-zwart, geknield, tast mis, zijn handen hoog in de lucht. De geel-zwarten met hun rode broeken juichen, hun handen even hoog ten hemel gestrekt, waartegen zich, achter het bos, de ijzeren constructies van lichtmasten aftekenen. Of zijn het hijskranen, misschien boortorens? Aan de rand van het berijpte voetbalveld slaat een engel het tafereel gade. Dit is geen normaal wedstrijdbeeld. Het is een schilderij. Enkele jaren eerder (Scheepmaker leefde nog) verscheen Rembrandt heeft nooit gevoetbald. Ook van dat lezenswaardige voetbalboek wordt het omslag gesierd door een schilderij van Koch, 'Voetballers in de sneeuw'. Scheepmaker was een van de eersten en is lang een van de weinigen gebleven die niet schroomden de sport te rekenen tot de hoogste vormen van cultuur. Sterker, al in 1957 dichtte hij, in In het Stedelijk Museum, dat een schilderij van Klee, een concert van Handel of een beeld in het Vondelpark nog zo mooi mochten zijn, maar 'Alleen als Abe Lenstra zwijgend speelt met tegenstanders en een oerbesef, - laat ik een traan op 't asfalt van de kunst. Want ik vind het mooi, ik kan er niets aan doen.' Scheepmaker ging steeds uit van het vooringenomen, maar door velen gedeelde standpunt dat voetbal de mooiste sport is die er bestaat en Ajax was zijn grote liefde, omdat dat het spel speelde zoals het moest en voetballen tot kunst verhief. De gedachte dat er geen reden is om te veronderstellen dat voetbal minder met kunst te maken zou hebben dan bijvoorbeeld een kan water en een paar citroenen op een keukentafel of een naakte dame in een hangmat, wordt inmiddels in iets bredere kring gehuldigd, maar dat is vooral onder columnisten en kleinkunstenaars, nog niet onder beeldend kunstenaars. Pyke Koch blijft een uitzondering, evenals de van oorsprong Russische schilder Nicolas de Staël, die één keer in zijn korte leven, in 1952, een AJAX MAGAZINE JUNI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 50