gevecht om te orgen dat de voortgang erin bleef en dat ieuereen bleef lopen. Ik durf te zeggen dat Ajax in het geheel de drijvende kracht is geweest en in staat is gebleken anderen te bewegen dat te doen wat voor de club belangrijk is. En dat is mooi." Visie Problemen bij een dergelijk project zijn onvermijdelijk. Het grootste probleem was de locatie. Henrichs: "Daar is alles mee begonnen, dat loopt als een rode draad door het hele project heen. Dat begon in 1991 bij de koppeling van de bouw van de Amsterdam Arena en het besluit van het Ajax-bestuur als club weg te gaan maar wel met de intentie als vereniging zo dicht mogelijk bij elkaar te blijven zoals dat ook in de Meer het geval was. Dan de hele discussie tussen Amsterdam en Ouder Amstel over de locatie van het nieuwe stadion en de verplaatsing van de Amsterdam Arena. Daarna volgde heel snel de eerste paal, waarna wij op zoek konden naar de beste locatie om de club zo dicht mogelijk bij elkaar te houden. Het bedenken van de oplossing was niet zo moeilijk, maar zorgen dat het ook via wet en regelgeving allemaal goed ging, dat is het meest cruciale geweest. Dat heeft lang geduurd." Zoals bijvoorbeeld bij de uitvoering van het herenaccoord van 31 maart 1994. Toen werd besloten dat Ajax op de Toekomst een locatie zou krijgen en dat de clubs TOS Actief en JOS goede locaties zouden terugkrijgen. Geen club zou verplaatst worden waarbij het belang van Ajax alleen centraal zou staan. Ajax zou niet over de ruggen van anderen naar de Toekomst gaan en de club heeft deze belofte ten volle waar gemaakt. Maar het duurde tot 27 april 1995, ruim een jaar later, voordat de contracten konden worden getekend tussen Amsterdam en Ouder Amstel en TOS Actief wist pas op 30 juni 1995 waar het naar toe zou gaan. Het zou nog veel langer geduurd hebben als Ajax niet actief had ingegrepen. Vervolgens kon de feitelijke bouw pas beginnen. "In het algemeen hebben de gemeenten Amsterdam en Ouder Amstel ons voldoende ondersteund, maar er zijn elementen geweest die beter hadden gekund. Er is onnodig veel tijd verloren gegaan. Dat achtervolgt ons nu en dat is jammer," vindt Hennie Henrichs, die echter nergens al te dramatisch over wil doen. Uiteindelijk is het allemaal goed gekomen, en bovendien waren er ook nog wel meevallers. Zoals het aanbod van de gemeente Amsterdam aan Ajax om de grond te kopen in plaats van te huren. Alleen al de zekerheid om tot in lengte van dagen op de Toekomst te kunnen blijven, was reden genoeg onmiddellijk van het aanbod gebruik te maken. Maar er is nog iets anders. Henrichs: "In 1991 hebben wij op vier velletjes papier het pakket van wensen en eisen opgesteld. Er zijn nu mensen die denken dat het voor Ajax geen kunst is zo'n complex te bouwen. Het gaat immers zo goed met de club? Natuurlijk is dat zo, zeker dankzij de prestaties van het eerste elftal. Maar vijfjaar geleden was de situatie wel even anders. En nu zie je dat meer dan 95 procent van wat toen werd opgesteld nu wordt gerealiseerd. Dan zie je ook dat het pakket van wensen en eisen van toen te maken heeft gehad met visie en niet met geld want vijf jaar geleden stonden we er financieel iets anders voor dan nu. En die visie geeft je toch wel een stukje persoonlijke genoegdoening." Henrichs ziet de bouw van het complex toch niet als zijn levenswerk. Het is een resultaat van bestuursbeleid om binnen de kortste keren een accommodatie te hebben waarmee de club de volgende eeuw in kan en die bestuursdoelstelling is gerealiseerd. Een uitdaging, dat was het wel. "We zien het als een prachtige ontwikkeling voor de club met een grote historische waarde en daar mogen we met z'n allen trots op zijn." AJAX MAGAZINE JUNI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 49