Foto's Pieter Dammen Louis van Gaal dolt de 'heren media': het staat in zijn column in Het Nieuws van de Dag puntjes op de i moet zetten. Het is een normaal menselijk proces van een moeder met kinderen. Het is precies dat mechanisme dat ook bij ons zo werkt. Of ik me binnen Ajax ook die moeder voel? Ja, als metafoor vind ik me wel in die moeder. Ik ben van nature een opvoeder. Ik houd de ethiek ook in de gaten. Dat klinkt hoogdravend, maar zo is het gewoon. Een topsporter moet zich ook buiten het veld bewust zijn van zijn status. Daar geloof ik in. Als er gekke dingen gebeuren, wil ik daarover met de betrokkenen praten. Dat is moeilijk, omdat het insnijdt in persoonlijke structuren. Daar moetje mee kunnen omgaan. Wat dat betreft is dit een steeds moeilijkere tijd. De gekte neemt toe, de aandacht, de waardering, het geld. Er is veel veranderd in vier jaar tijd. Het is heel moeilijk voor die jongens om normaal te blijven doen als ze elke minuut van de dag geconfronteerd worden met iemand die ze adoreert. Uiteindelijk ga je er zelf nog in geloven ook. Dat moet je zien te voorkomen. Je moet je door het succes niet laten verleiden om te stoppen met relativeren. En tegelijkertijd moet je ook niet vergeten ervan te genieten. Dat is moeilijk." Voor jou ook? "Ik prik er gewoon doorheen. Ik probeer het altijd te relativeren. Ik krijg ook liefdesbrieven. Die beantwoord ik; eerlijk. Ik blijf gewoon de dingen doen die mijn moeder me geleerd heeft. Zolang ik daarin slaag, is er niets aan de hand. Of mijn moeder trots op me is? Ja, ik denk van wel. Maar mijn moeder kan negen keer trots zijn, want zoveel kinderen heeft ze. Ik geloof wel dat ze trots is. Op wie ik ben en wat ik doe. Ja, niet altijd. Als ze me in beeld ziet op een moment dat ik aan het schreeuwen ben, dat vindt ze dan niet geslaagd." Krijg je dan op je kop? "Ik word door een aantal mensen gecorrigeerd. Mijn levenspartner, mijn dochter, Gerard, Bobby. Dat zijn mensen die hun mond niet houden. Dat moet ook niet, want als je geen weerstand krijgt ga je uiteindelijk te hard. En mijn moeder hoort daar natuurlijk ook bij. Zij blijft nu eemaal mijn moeder, en ik blijf haar zoon." Als Van Gaal net geland is op het Romeinse vliegveld Campione en staat te wachten op zijn bagage, spreekt hij een langslopende fotograaf aan. "Ik weet niet of ik zo blij was met die foto van jou." "Hoezo?" "Ik weet niet, ik had het idee dat ik dat niet was. Ik vond dat ik op mijn moeder leek." "Is dat niet mooi dan?" "Ja, eigenlijk wel. Bovendien, zij roept al jaren dat ik op haar lijk. Nou kan ik haar eindelijk gelijk geven." AlAV MAT, A7IMF IIINMQQfi

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 20