zei ik: 'Nou, lekker dan. Dat komt mij niet lekker uit.' Maar ik had hem nu eenmaal een belofte gedaan, zoals ik dat ooit bij Van Loen en Willems had gedaan. Toen die in de winterstop vertrokken, had ik opeens geen spits meer. Maar mijn woord is mijn woord. Achterafkan ik voor Ajax dus alleen maar blij zijn dat Sonny werd afgekeurd, want ik heb hem nog heel hard nodig gehad. Voor die plek was hij onze redding. Nu gaat hij naar een goede club en ben ik blij voor hem. Maar missen zal ik hem wel. Als fantastisch professionele voetballer, maar het meeste nog omdat hij in de kleedkamer niet te kloppen was. Het is zeer belangrijk om sfeermakers in de selectie te hebben. Ik selecteer er niet op. Wat dat betreft is er een natuurlijke selectie in de groep. Andere spelers zullen zijn rol overnemen, zoals de rol van Rijkaard ook is overgenomen. In die functie is Ronald de Boer gekomen. Je moet ook mensen de kans geven die rol op te eisen en zich als zodanig te ontwikkelen." Goede papieren Of er net zoveel wordt gelachen als dit seizoen, moet nog worden afgewacht. Maar Van Gaal heeft wel de stellige overtuiging dat Ajax ook komend seizoen weer zeer goede papieren heeft. "Met de aankopen die wij hebben gedaan, hebben we de selectie volgens mij weer op een goed niveau. De A- selectie zal, hoe wonderlijk dat ook misschien mag lijken na alle personele problemen van dit jaar, niet worden uitgebreid. Ik geloof niet in selecties waarvan de helft alleen maar op de tribune zit. Je moet iedere selectiespeler gemotiveerd houden. Als je voortdurend vijfentwintigste man bent, waar moet je dan op hopen? Bij mij zijn de kansen veel reëler." Een speler die al gedurende het seizoen werd aangetrokken was de PSV'er Peter Hoekstra. De linksbuiten was bijna al voor het seizoen ingelijfd, maar toen zag Van Gaal ervan af omdat hij het Hoekstra niet wilde aandoen om van het tweede van PSV naar dat van Ajax door te schuiven. "Hoekstra is van de lichting Reiziger en Davids. Ik ken hem dus ook al vanaf de Al. Toen al vond ik hem veel meer een Ajax- speler dan een PSV'er. Dat is ook wel gebleken. Hij was niet goedkoop, maar hij heeft wat mij betreft in ieder geval laten zien dat hij dat geld waard was. Hij scoorde, gaf assists en pikte het spel snel op. Bijkomend voordeel was dat PSV hem kwijt was." Zelf tekende Van Gaal ook voor een jaar bij, daar waar al tijdenlang zijn vertrek in de internationale pers - wishfull thinking- stond aangekondigd. Voor de directeur zelf was het geen moeilijke beslissing. "Ik wist al in september dat ik wilde blijven. Het was absoluut geen moeilijke beslissing. Ik heb het hier zeer naar mijn zin. Als je trainer bent geweest van het Ajax dat al die prijzen van de afgelopen jaren heeft gewonnen, kan je je niet meer verbeteren. De uitdaging is er natuurlijk nog wel, maar in ieder geval is nu de tijd er nog niet rijp voor. En dat heeft dan weer het meest met persoonlijk omstandigheden te maken. Mijn dochters, ten eerste, maar ik heb sinds enige tijd ook weer een vriendin. Zij is naarmate de relatie vorderde steeds belangrijker geworden. Ik heb een prachtig leven. Afgezien van het persoonlijke leed dat ik heb moeten ondergaan, vind ik dat ik een mooi leven heb. Mooier kan niet. Als voetballer, dat is het summum, maar direct daarna komt wat ik nu doe. Dit hier bij Ajax is mijn levenswerk. Ik heb hier iets kunnen opbouwen wat ik altijd voor ogen heb gehad. Ik mag omgaan met jonge mensen, ik werk veel in de buitenlucht, en dan daarbij ook nog het succes. Als prioriteit komt dat pas later, maar door succes geniet je alleen nog meer. Mijn werk is heel belangrijk voor mijn geluk. Maar daarnaast hangt het ook van veel persoonlijke omstandigheden af." Menselijke aspecten In Voetbal International liet Danny Blind optekenen dat zijn trainer in de loop der jaren was veranderd. Hij zou milder zijn geworden. Een opvallende constatering, aangezien Van Gaal in veel media onveranderd als een boeman of tiran wordt geportretteerd. De menselijke aspecten worden genegeerd. "Wat de media vinden is onbelangrijk. Men heeft zich nog nooit in de mens Louis van Gaal verdiept. Maar wat in V7 stond klopte wel. Tegenwoordig denk ik soms: 'lukt het vandaag niet, dan lukt het morgen wel.' Voorheen gunde ik mezelf en de groep die ruimte niet. Het is volgens mij meer een natuurlijk proces dat samenhangt met de wetmatigheden in het leiderschap dan een gevolg van een verandering in mijn persoonlijkheid. In het begin moest ik de groep strak sturen, tegenwoordig gaat dat losser. Maar dat komt juist voort uit de eerder opgebouwde discipline. Als de discipline er is, kan je meer vrijheid toestaan. De groep is zo goed geworden dat ook die vrijheid productief is. Voor mezelf is het moeilijker geworden. Als je uit de losse pols gaat sturen, loop je het risico dat de auto met inzittenden uit de bocht vliegt. Je moet toch iedereen binnen de grenzen houden. Anders verlies je namelijk weer aan scherpte. Ook aan de vrijheid zijn grenzen. Er zijn altijd momenten of periodes waarin je weer de Emoties bij het afscheid van Michael Reiziger en Edgar Davids AJAX MAGAZINE JUNI 1996 19

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 19