Daarbij laat ik me leiden door hoe ik ben en door de omstandigheden en de situatie. Ik heb geageerd tegen de benadering door derden. Mijn poging om hem te beschermen is enigszins gelukt. Ik kreeg op sommige momenten meer over me heen dan hij. Prima, daar ben ik ook voor." Publiekswissel Kluivert blijft nog een jaar. Twee andere spelers die veel aan Van Gaal te danken hebben vertrekken wel: Davids en Reiziger. Van Gaal is de eerste die roept dat ze het niet aan hem maar aan zichzelf te danken hebben, maar dat is een iets te bescheiden opstelling. Davids kwam in de ploeg voor het voormalige wonderkind Bryan Roy. Niemand vroeg zich op dat moment af of Davids misschien zelf wel een goede speler zou kunnen zijn. Men had het alleen over het verwijderen van Roy uit het eerste. Reiziger werd door Van Gaal teruggehaald van FC Groningen, waarna hij werd omgebouwd tot een rechtsback die uiteindelijk al na twee jaar met veel hoorngeschal werd binnengehaald bij AC Milan. Twee jaar geleden speelde hij nog degradatievoetbal op het middenveld van het Oosterpark. Tijdens de wedstrijd tegen Willem II, de kampioenswedstrijd, regisseerde Van Gaal zelf hun publiekswissel. Met natte ogen drukte hij de twee tegen zijn borst. "In '88 kwam ik als trainer naar de Al en het tweede van Ajax. Kort daarna zag ik de A2 spelen. Daarin speelden Edje en Michael. Ik zag meteen dat ze in de Al moesten spelen, ook al waren ze eerstejaars. Ik had geen bovenmatig getalenteerde Al - we werden dat jaar ook geen kampioen - maar die twee zag ik meteen zitten. Hun enige probleem lag in hun persoonlijkheid. Edje was een brok dynamiet dat ieder moment kon exploderen. Michael was veel te ingetogen. Als je weet wat ze allebei in dat opzicht hebben moeten overwinnen, dan ben ik ongelooflijk blij en trots dat ze nu naar Milan gaan. En dat ik ontroerd was bij hun afscheid was nou ook weer niet zo uitzonderlijk. Bij Pettersson was ik dat ook. En bij Rijkaard. Ik ben gewoon heel emotioneel als het om belangrijke dingen gaat. Als ik in het Olympisch Stadion het veld op kom en ik hoor dat hele stadion 'we are the champions' zingen, krijg ik iedere keer weer kippevel op mijn rug. Vroeger was het nog mooier. Met dat Bengaalse vuurwerk erbij. lammer dat dat niet meer mag." Een andere speler die Ajax gaat verlaten is Sonny Silooy. Hij tekende bij het Duitse Bielefeld. "Met Sonny had ik al lang afgesproken dat ik zou meewerken aan een transfer. Hij heeft heel veel voor de club betekend, maar in feite was er voor hem in het eerste geen plek meer. Toen hij in Oostenrijk werd afgekeurd, vond ik dat zeer verdrietig. Onbegrijpelijk ook, maar toch voornamelijk verdrietig. Toen het ernaar uitzag dat hij daar zou gaan tekenen, AJAX MAGAZINE JUNI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 17