die alleen met de uiterste veerkracht kon worden ondervangen. De kranten juichten iets te hard naar de zin van Van Gaal dat PSV kampioen zou gaan worden. En zeker iets te vroeg. De trainer voelde zich ernstig tekort gedaan door de media, maar aan de andere kant zou het ook wel eens zo kunnen zijn dat juist dat weerwerk van de pers de motivatie heeft opgeschroefd. Bij Van Gaal, maar ook bij de spelers zelf. Niets is immers leuker dan het ongelijk van een criticaster. "Als ik heel eerlijk ben, moet ik toegeven dat ook ik me zorgen heb gemaakt over de nabije toekomst van Ajax. We hadden zoveel tegenslag dat ons niveau gewoon niet vast te houden was. Ik ben in mijn trainersloopbaaan nog nooit geconfronteerd geweest met zo veel blessures. Er vielen zo veel dragende spelers weg dat andere belangrijke spelers de kar te veel alleen moesten trekken. Die raakten mentaal overbelast, waardoor ook zij geblesseerd raakten. De cirkel leek heel moeilijk of niet te doorbreken. Als je dan toch kampioen wordt, bewijs je meer dan ooit je werkelijke kracht. En als je dan ook nog zonder specifieke linkerspits in de finale van de Champions League komt, is dat niets minder dan een wonder." Van Gaal ontkent niet dat zijn ploeg een rampzalige periode heeft doorgemaakt. Na de winterstop ging het zeer snel bergafwaarts bij de Amsterdammers. Santos was lang uitgeschakeld. Hetzelfde gold voor Overmars en Reuser. In het midwinterse trainingskamp te Israel werd pctseling van Maccabi Haifa verloren. Een incident, dacht iedereen. Maar de wedstrijd tegen Willem II liet nogmaals zien dat van Ajax kon worden gewonnen. Een mogelijkheid waar de meeste clubs in Europa al geen rekening meer mee hielden. Ajax werd door eerste-divisionist Cambuur uit de beker geknikkerd en verloor later nog van Vitesse en Roda. "In de competitie hebben we drie keer verloren, in de beker een keer en in de Champions League een keer. Vijf keer in totaal dus. Waar hebben we het dan over? Maar goed, er ging inderdaad iets mis. Gedurende de eerste helft van het seizoen heb ik het niet aan zien komen. Het moest een keer gebeuren, zo veel wist ik wel. De serie die wij hadden neergezet was een droombeeld. Dat kon eigenlijk niet. En achteraf is het ook allemaal goed te verklaren. Na Haifa, Willem II en Cambuur ging het in de koppies zitten. Ik merkte dat wij voor de wedstrijd niet meer met 1-0 voorstonden. Tegenstanders roken hun kans, namen extra risico's, zetten meer druk en dwongen op die manier succes af. Hoewel ik daarbij moet zeggen dat we eigenlijk maar een wedstrijd verdiend hebben verloren. Dat was die tegen Roda. Die club was vorig jaar voor ons ook al moeilijk. Gewoon, omdat daar kwaliteit aan een goede tactiek wordt gekoppeld. Tegen Willem II waren we beter; tegen Cambuur verloren we kansloos hoewel we niet minder waren en van Vitesse verloren we alleen maar van de scheidsrechter." Commerciële vinding Van Gaal was verrast door de mindere prestaties. Achteraf denkt hij de oorzaak van het verval voornamelijk te moeten zoeken in de wedstrijd om de wereldbeker. Er zit wat in. Op 22 november schoot Danny Blind Ajax met een penalty naar de titel 'beste van de wereld'. Terwijl het gejuich op het Museumplein nog echode werd op 17 december nog met 3-0 uit van Utrecht gewonnen. Maar daarna ging het mis. "Als ik analyseer, denk ik dat een belangrijke oorzaak gezocht moet worden in onze wedstrijd tegen Gremio. Die trip heeft ongelooflijk veel kracht en energie gekost. Alle ellende met blessures stamt van die tijd. En natuurlijk is het dan mooi als je de wereldbeker wint, en je op het Museumplein opnieuw met een trofee boven je hoofd staat. Maar eigenlijk zegt die prijs me erg weinig. Veel meer dan een commerciële vinding is het niet. Ik kan me herinneren dat ik er in '73 ook al niet erg enthousiast over kon worden. Ik speelde toen in het tweede, samen met John Rep, die dat doelpunt maakte. Nu wonnen we hem, maar als je die wedstrijd tegen Gremio verliest - en dat had gemakkelijk gekund - is het één diepe grote sof. Financieel is Ajax er ook niets wijzer van geworden. Als het aan mij zou liggen, zou ik toch ernstig twijfelen om nog eens naar Tokio te gaan. Maar er is geen keuze. De FIFA verplicht je. Ga je niet, dan word je gestraft." AJAX MAGAZINE JUNI 1996 De Japanse - en Siberische - ontberingen eisten hun tol. Maar behalve door blessures werd Ajax dit jaar door persoonlijke tragedies getroffen. Finidi's broer werd in Nigeria doodgeschoten. Nadien raakte Ajax' nummer 7 geblesseerd. Een causaal verband durft Van Gaal niet te leggen, maar dat er een samenhang is, vindt hij ook niet zo'n rare gedachte. En ook de misère rond het ongeluk van Kluivert heeft zijn weerslag gehad op de ploeg. "Ik weet niet hoe er bij andere clubs op dergelijke gebeurtenissen wordt gereageerd. Maar ik weet wel dat Kluivert, maar ook Finidi, goed bij ons zijn opgevangen. Ze gingen minder goed spelen, dat wel. Maar hun waarde voor Ajax toonden ze toch iedere keer opnieuw aan. Bij Kluivert werkte het voetbal als uitlaatklep. Alleen op het veld kon hij zich losmaken van zijn gedachten. Ik heb me gewoon opgesteld zoals ik me altijd opstel.

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 15