kunnen volgend jaar in de C2 genieten van het minder grote leeftijdsverschil met hun tegenstanders. "Ik zie zeker perspectief voor de jongens die overgaan," zegt Andriese. "Iedereen zal er hard voor moeten werken, maar kwaliteit is zeker aanwezig." Olde Riekerink en Andriese hechten eraan de afvallers een goede (voetbal)toekomst toe te wensen. De D2 werd kampioen. Nadat de ploeg van leider Ed Lefeber en trainer Jan Olde Riekerink twee prijzen aan hun neus voorbij zagen gaan, de beker en de Van Wagtendonkbeker, is de derde prijs wel binnengehaald. Er was wel een play-off serie voor nodig met Abcoude, maar die werd gewonnen. Ondanks de twee gemiste prijzen is men niet ontevreden over de D2. Niet althans over de spelers die erin speelden. In de eindrapportage kregen alle spelers een voldoende. Lefeber had zoiets nog niet eerder meegemaakt. "Maar de gunstige beoordelingen waren niet zonder kritiek," nuanceert de leider. "De jongens krijgen ook precies te horen waaraan het nog schort. Sommige jongens golden met de kerst al als twijfelgeval en doen dat nu ook nog. Het is dan alleen de vraag of er beteren voor handen zijn om ze te verdrijven. Dat was nu dus niet het geval, met als gevolg dat ze allemaal konden blijven. Voor een aantal was het zichtbaar een enorme opluchting. Het is toch een beetje het verlengen van een droom, terwijl ze dachten wakker te moeten worden." Aan het einde van het seizoen toog Lefeber met het hele team naar het sprookjespark De Efteling. Het werd een uitbundig feestje tegen het decor van Anton Pieck. De D2'ers liepen vrolijk lachend langs Holle Bolle Gijs en Lange Jan. De laatste attractie werd ooit nog ter promotie gefotografeerd met Louis van Gaal ernaast. Het was in de tijd dat de shirtreclame net haar intrede had gedaan in het betaalde voetbal. Sparta, de club van Van Gaal, had De Efteling op de borst staan. De directeur keek naar de nek van Lange Jan en naar die van Louis van Gaal en dacht: "Eureka." Het ging voorbij aan de D2'ers, die vanaf de E2 al met ABN/AMRO op hun kleding lopen. Fysiek oppermachtige opponenten De El is niet gedegradeerd. Lang zag het ernaar uit dat leider Henk van Teunenbroek een van de grootste nederlagen in zijn leiderscarrière te verwerken zou krijgen. In het begin van het seizoen werden zijn spelers met een zorgwekkende regelmaat van de grasmat gespeeld door fysiek oppermachtige opponenten. Maar het vertrouwen van Van Teunenbroek, die in de loop der jaren gelouterd is met een schier onuitputtelijke voetbalwijsheid, bleef ongebroken. Het tweede deel van het seizoen werden aanzienlijk meer punten binnengehaald. De handhaving staat ongeveer gelijk aan een kampioenschap in andere leeftijdsklassen. "Het is zeer zwaar geweest voor de jongens," zegt de leider. "Maar ik ga er van uit dat ze heel wat hebben geleerd. Ze hebben in ieder geval geleerd te verliezen. Nu moet je daar nooit te goed in worden, maar omgaan met nederlagen is een onderdeel van de Ajax-opleiding dat door omstandigheden nogal eens wordt verwaarloosd." De lessen in verliezen werden tot genoegen van de pupillen niet tot het einde doorgevoerd. In de slotwedstrijden van het seizoen smaakte de El het zoet van overwinningen op DWV Dl (1-3), Roda '23 D2 (7-0) en Rijnsburgse Boys D2 (3-1). De gesprekken zijn voor de El'ers over het algemeen ook positief verlopen, met als gevolg dat de 144 AJAX MAGAZINE JUNI 1996 meesten volgend jaar weer mogen proberen aan overwinningen te wennen. Dan spelen ze in de D2 en is het leeftijdsverschil met hun tegenstanders aangenaam kleiner geworden. De E2 was al kampioen. De herindeling die de bond in gedachten had, is blijven hangen in de fase van een leuk idee. De nieuwe competitie is nooit gespeeld. En daarmee kreeg het seizoen '95-'96 een raar einde. Het spannendste moment was nog toen de E2 in de rust van Ajax 1 een ereronde mocht lopen met de rest van de kampioensteams. "Ze waren bloednerveus," zegt Edwin Kortlevers over dat evenement. "De praatjes kwamen pas na afloop. Want voor die jongens was het een zeer indrukwekkende ervaring." Kortlevers is zeer gelukkig met de resultaten van de eindbeoordelingen. "Niet een speler hoefde te worden weggestuurd," zegt de leider opgelucht. "Er waren een paar twijfelgevallen, maar dat wisten de spelers zelf ook al." Kortlevers zag de jongens samen met hun ouders zenuwachtig de kamer inkomen waar de technische staf op ze zat te wachten. "Het was opvallend hoe aandachtig ze luisterden naar de kanttekeningen die we maakten bij hun beoordeling," zegt Kortlevers. "Ze hebben allemaal huiswerk opgekregen wat ze in de vakantie moeten afwerken. Je kunt er vergif op innemen dat ze de opgaven aan het begin van volgend seizoen beheersen, want ze zijn zeer leergierig." De rol van de ouders is in deze leeftijdscategorie nog zeer groot. Wat dat betreft is Kortlevers ook blij dat alle spelers mogen blijven, want dat betekent dat ook de oudergroep intact blijft. "En ook dat is een zeer sterke selectie," weet Kortlevers te melden. "De ouders vormen een zeer homogene groep, en dat is voor ons als leider en trainer zeer voordelig."

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 144