Mooie rapporten Jeugd door Raymond Bouwman foto's Louis van de Vuurst Het seizoen is ook voor de Ajax-jeugd ten einde. Zoals ieder jaar overheersen de kampioenschappen. AAaar soms bleef de prestatie hangen in handhaving. Dat geldt voor de elftallen die tegen tegenstanders moeten spelen die soms wel twee jaar ouder zijn. Zoals altijd is ook dit jaar weer een schifting gemaakt onder de individuele spelers. Wie mocht er blijven en wie moest er weg? De Ajax-school scoorde weer mooie rapporten. De Al is kampioen geworden, maar vraag niet hoe. Het was een seizoen met horten en stoten, als van een oldtimer met een kapotte bougie. Volgens leider Cas Harms zijn er gedurende het seizoen tien wedstrijden geweest waarin echt heel goed werd gevoetbald. "Voor de rest was het maar matig," zegt Harms nors. "En toch hadden we dit jaar zes internationals in de ploeg. Volgens mij ontbrak het toch een beetje aan de mentaliteit. We hebben soms lopen knoeien omdat de instelling niet goed was." De Al stond ondanks alle hiaten ruim voor op concurrent Feyenoord. Maar doordat er uit tegen Utrecht met 3-2 werd verloren, brachten de Ajacieden ongewild de spanning weer terug in de competitie. Voor Cas Harms en trainer Herman Borman was de wedstrijd in de Galgewaard een onbegrijpelijke misstap. Alle kwetsbaarheden waren van te voren nog ruimschoots doorgenomen en dus zou de concentratie optimaal moeten zijn. Maar het is niet denkbeeldig dat er een verband is tussen de afrondende beoordelingsgesprekken die plaatsvonden in de week voorafgaande aan Utrecht-uit en de wanvertoning in het Stichtse. Er stond bij die gesprekken immers heel wat op het spel: een contract. Juist de spelers die een tweejarig contract hebben aangeboden gekregen presteerden onder de maat tegen Utrecht, terwijl degenen die op het allerlaatste moment toch niet verder mochten bij Ajax wel goed speelden. "Het lijkt er inderdaad op dat de spanning van die gesprekken voor veel spelers net even te veel is geweest," geeft Harms toe. "Ik moet ook zeggen dat het voor die jongens echt droomcontracten zijn. Het is sneu voor die spelers die er net naast grepen, maar gelukkig schuiven er dit jaar weer veel door naar het tweede." De jongens die net een contract hadden getekend, liepen tegen Utrecht nog met hun hoofd in de wolken. Maar de kicksen bleven in het gras, onstuurbaar van een dergelijke hoogte. "Het wordt knokken voor ze," zegt Harms. "Nu moeten ze het gaan waarmaken. Ik hoop dat sommige jongens het in hun hoofd kunnen verbeteren, anders zal het heel moeilijk voor ze worden. Voetballen kunnen ze, dat lijdt geen twijfel. Maar in de top gaat het om de ijzeren wil er te komen. Ik hoop dat ik over een paar jaar trots kan zijn op de jongens die ook de stap naar het eerste hebben kunnen maken." De A2 had ook een kampioensfeestje te vieren. Het is leider Teun Bogaard en trainer Dirk de Groot weer gelukt bovenaan de ranglijst te eindigen. Formeel is het in de Ajax-opleiding niet hét doel. Dat doel is immers individuele spelers opleiden tot het niveau van het eerste. De Groot begrijpt die nuancering volkomen, maar nadat de titel is binnengesleept kan hij het toch niet laten om triomfantelijk over de Ajax-percelen te paraderen. Hij loopt al zo lang mee dat hij ieder grindsteentje op Voorland en in de Meer kan uittekenen, maar ondanks het ondergeschikte belang is een kampioenschap voor hem nog altijd een kampioenschap. "Winnen, daar gaat het toch ook altijd nog om," zegt de fanatieke trainer. Volgens Teun Bogaard valt er op dit kampioenschap helemaal niets af te AJAX MAGAZINE JUNI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 138