TELETEKST GAME BUTTON SuperTrinitron KV-24WS1: F- 2199. jtjpefTrïnitron WIDE oorlogsjaren toen het nog Brandsteder Meubelen heette en daarna Brandsteder Electronics. Van Praag was de eerste in Nederland die in 1961 transistorradiootjes van Sony kocht voor zijn zaak op het Spui, The Electric Grammophone. Die liefde voor Ajax is er altijd geweest. En dat zal wat ons betreft niet gauw veranderen want met Michael van Praag, die de zaak van zijn vader op Schiphol heeft voortgezet, hebben wij een uitstekende relatie. Sony en Ajax zijn eigenlijk altijd heel dicht bij elkaar geweest." Toppers Ook zonder de contacten met de familie Van Praag zou Sony sponsor van Ajax geworden zijn. "Toppers zoeken toppers," is de verlaring van Van Grondelle. "En die hebben elkaar gevonden. Toen wij in 1961 begonnen kende niemand Sony. We bleven betrekkelijk lang op de tweede plaats in de electronica-markt staan, achter Philips. Ik heb ons wel eens vergeleken met Joop Zoetemelk. Je bent heel lang de eeuwige tweede, tot je de kans krijgt eerste te worden. En die kwam door vanuit de tweede positie onze nek uit te steken. Wij waren toch altijd een tikkeltje brutaler, we wilden het slimste jongetje van de klas zijn en altijd voorop lopen met nieuwe ideeën, produkten en communicatie. En plotseling ben je van een subtopper een topper en marktleider in Nederland. Dat zijn we alweer vanaf 1989 op het gebied van consumenten-electronica met een marktaandeel nu van 25 procent tegen Philips ongeveer 20 procent. Als je dan iets wilt gaan doen op het gebied van sponsoring kom je bijna automatisch bij Ajax terecht. Je kunt als marktleider, als topper, niet komen aanzetten met een subtopper. Je moet echt de top in Nederland hebben en dat is Ajax. Je moet kunnen refereren aan een gelijkwaardige partner. En weet je wat het met Ajax is? Ajax is een beetje van iedereen, van Nederland en niet alleen van Amsterdam, het is ook de club met het breedste imago en grootste charisma. Ajax heeft een sympathieke brutaliteit, steekt de nek uit, heeft lef, durf en een goede kijk op alles. Ajax wil net even beter zijn dan de rest, het slimste jongetje van de klas zijn. Daarbij ga je ook wel eens op je bek, maar altijd probeer je de sympathie van de toeschouwers te houden. Dat beeld proberen wij ook met Sony uit te stralen." "En bovendien," merkt Ten Velden op, "zitten we als co-sponsor van Ajax met de specifieke omstandigheid dat de tweede club in Nederland PSV is en tja... daar kunnen we helaas niets mee doen. Dus is onze keus niet zo moeilijk." En Feyenoord dan? "Zou in principe weer wel kunnen, maar toch... Die uitstraling van Ajax, niet alleen landelijk maar ook mondiaal, dat imago van creatief, nieuw, snel, alert, dat hebben wij ook, dat past helemaal bij ons. We waren zelfs zover dat we ooit de kans hebben gehad shirtsponsor van Ajax te worden. Het is toen TDK geworden omdat wij niet zoveel geld wilden investeren om onze naambekendheid te verhogen want die was al 95 procent bij de Nederlandse consument. Wij hebben nu puur voor de relatiemarketing gekozen. Dat was ook zo AJAX MAGAZINE JUNI 1996 115

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 115