r.m tijd niet meer met me, omdat hij wist dat ik minder presteerde door vermijdbare factoren. Na een minder geslaagd seizoen wilde ik er weer fris tegenaan. Maar drie dagen voor de trainingen herbegonnen, liet Maarten de Vos me weten dat ik verkocht was aan Standard Luik. Ik kon er een smak geld meer verdienen dan bij Ajax, kreeg de kans er te werken met Ernst Happel als trainer, maar toch zat het me dwars dat het voor mij zo abrupt afgelopen was als Ajacied. Ik kon niet eens behoorlijk afscheid nemen." Vriendenploeg In België leerde Tahamata Eric Gerets, Walter Meeuws en Arie Haan als ploegmaats kennen. Vooral Jos Daerden werd zijn maatje. "Ik woonde enkele maanden bij hem thuis in Tongeren. We hadden dezelfde wagen, dezelfde kleur zelfs en namen in discussies vaak dezelfde standpunten in. Het klikte gewoon tussen ons, ook nu nog." Standard werd later tweemaal landskampioen met de excentrieke Raymond Goethals als trainer. "Ik leerde toen dat je mocht lachen voor een wedstrijd. Tijdens een toernooi in Keulen troffen we eens Ajax. Terwijl de Ajacieden zich in alle stilte op de partij concentreerden, hoorde je bij ons een hels kabaal. 'Het lijkt wel een markt bij jullie' zei Bobby Haarms me. Maar wij haalden het met liefst 3-0. Standard bezat toen een perfect geolied elftal. Wekelijks trokken we er samen op uit, het was een onvergetelijke vriendenploeg. Eerder had ik met Leo Beenhakker al wat van een lossere sfeer geproefd. Op maandag was het vaak stappen met 'de rooie', maar dinsdagmorgen moesten we wel rennen. Er was respect en daar gaat het om." Bij Standard bleek achteraf dat het eerste kampioenschap gekocht was. Voor de laatste competitiewedstrijd, die bij winst de titel opleverde, stond elke speler zijn premie van vijftienhonderd gulden af aan de tegenstander, een door Goethals bedacht plan. Tegenprestatie: de zege voor Standard laten en vooral geen kwetsuren veroorzaken. Standard speelde enkele dagen later de finale van de Europa Cup II tegen Barcelona en Goethals wilde vooral een blessurevrij team aan de aftrap krijgen. Tahamata moest net als de anderen, meewerken aan de combine. "We werden er achteraf zwaar voor gestraft met negen maanden schorsing. Tja, wat wil je? Je hebt als kampioen een voorbeeldfunctie te vervullen. Ik heb toen mijn ware vrienden leren kennen. Als spelers groeiden we sterk naar elkaar toe. Enkel Arie Haan ontsprong zijn straf, via een handigheidje van zijn advocaat, die de wedstrijdpremie alsnog opeiste. Arie is altijd sluw geweest, het is in zijn geval een gave. Daarom ben ik niet rancuneus tegenover hem. Ik voelde me door die affaire wel besmeurd achteraf, je voelt dat je nergens meer voor vol wordt aanzien. Haast niemand neemt je nog serieus. Dat knaagt hoor." Geheimpjes Simon verliet België en tekende voor drie jaar bij Feyenoord, waar hij Willem van Hanegem en Johan Cruijff als raadgevers kreeg. "Een schitterend duo," lacht hij. "Want de een wist het altijd beter dan de ander. Als Johan je een verkeerde voorzet gaf, hield hij vol dat je fout gelopen had. Een bijzonder interessante periode, vooral omdat je de tijd had om rustig in de kleedkamer wat geheimpjes op te steken. Johan was correct in de omgang, Van Hanegem vond ik een eerlijke man met een klein hartje. En met een fenomenale traptechniek. Hij wilde eens met een boogbal vanop de doellijn Joop Hiele verslaan. 'Op die manier kan het niet,' stelde Johan. Maar Willem scoorde, precies zoals hij het voorspeld had. Dat bracht Cruijff niet van zijn standpunt af. 'Toch kan het niet,' hield hij vol. Grote tijd, ja." Simon werd door zijn 'eigenaar' A 1 AX MAT.A7INF JUNI 1996 111

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 111