Simon Tahamata's zilveren jubileum op voetbalschoenen Afscheid door Armand Schreurs Simon Tahamata zou Simon Tahamata niet zijn als hij bij zijn afscheid van het voetbal niet voor de Molukse zaak was opgekomen. Op 16 mei, tien dagen voor zijn veertigste verjaardag, verliet hij in tranen het veld van het Belgische Germinal Ekeren, zijn laatste club. Tranen waren er, maar een feest was het ook. "Ik wilde een feest met de Molukse gemeenschap. Met mijn volk, een multi cultureel feest. Die droom is werkelijkheid geworden." Geen wedstrijd tegen een vedettenteam hoefde zijn afscheid te markeren. In het gezellige stadionnetje van Ekeren was een Moluks elftal, met onder anderen Giovanni van Bronckhorst, Bobby Petta, Bart Latuheru en Oni Louhenapessy, de 'tegenstander'. In de eerste helft speelde Simon in .het groen van het Molukse elftal, in de tweede scoorde hij voor Ekeren het winnende doelpunt (3-2). Een afscheid in stijl, maar dat was het vooral ook door de entourage. Negenduizend Molukse, Belgische en Nederlandse toeschouwers liepen de rillingen over de rug toen het moment van afscheid werkelijk daar was. Jean-Michel (13) en Didier (11) Tahamata kwamen hun grote, kleine vader van het veld halen. Het applaus was daverend, en duurde voort gedurende de ereronde, die Tahamata maakte met de Molukse vlag om de schouders en geflankeerd door zijn zoons. Op de schouders ging hij voor het laatst het veld af, de duimen omhoog naar Bobby Haarms op de tribune. Cultureel ambassadeur Na negen jaren dribbelwerk bij Ajax, vier bij Standard Luik, drie bij Feyenoord, nog eens drie bij Beerschot en tenslotte zes bij Germinal, heeft Simon Tahamata er precies vijfentwintig jaar topvoetbal op zitten. Een zilveren jubileum op voetbalschoenen. De kleine Molukker lacht zijn tanden bloot bij de gedachte aan het feit dat hij zijn loopbaan bij Germinal Ekeren, zijn club uit de havenbuurt van Antwerpen, heeft afgesloten met een zware maand, waarin alsnog een ticket voor de UEFA Cup kon worden behaald. Zo heeft hij het altijd graag gehad: tot de allerlaatste speeldag meedingen voor de prijzen. De afscheidswedstrijd was meer dan alleen maar een wedstrijd. Het was een groot Moluks, cultureel feest, met naast het voetbal muziek en dans. Tahamata lijkt wel een cultureel ambassadeur voor de Zuid- Molukken. De thematiek ligt bij hem nog even gevoelig als vroeger, toen hij in Nederland woonde. In het landelijke Koninksem bij Tongeren, dat op een kwartiertje rijden van Maastricht ligt, vindt hij nergens voeling met zijn afkomst. Daar leerde hij intussen mee leven. Tijdens zijn eerste jaar in België toerde hij liefst 200.000 kilometer rond met de auto om overal in Nederland bij Molukse activiteiten betrokken te blijven. "Ik miste mijn cultuur toen verschrikkelijk," weet hij nog. Nu wil hij zijn zoons Jean-Michel en Didier iets van zijn roots meegeven. "We praten thuis Maleis en draaien vaak muziek in onze moedertaal, met de gitaar altijd binnen handbereik," zegt hij. Weg van de schoppers Met voetbal had hij nog een jaartje kunnen doorgaan. Fysiek lukt het hem nog, want kilo's sleept hij nauwelijks mee en van blessures ondervindt hij weinig last. Simon draaide altijd sierlijk weg van de schoppers. "Zo is het mooi geweest," vindt hij. "Ik moet dankbaar zijn dat ik dit allemaal gekregen heb. Vanaf volgend seizoen treed ik in dienst bij Standard Luik als jeugdtrainer. Ik heb daarvoor Franse les gevolgd. Lekker met kinderen werken, dat is echt iets voor mij. De stress van de hoofdrainer is niet aan mij besteed. Heb je de hoofden van de meeste trainers al eens goed bekeken? Ze nemen alle problemen mee naar huis. Nee, laat mij de jongetjes AJAX MAGAZINE JUNI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 106