de bal zo perfect dat het leder precies in de loop bij Patrick Kluivert kwam die genadeloos inknalde en onze ploeg toch nog de volle winst bezorgde. Belangrijk, omdat Ajax daardoor de koppositite weer van PSV over kon nemen, zij het met slechts twee punten voorsprong. Kunst- en vliegwerk Die voorsprong zou, luidde de verwachting, verder worden uitgebouwd tegen Volendam aan de Dijk omdat een dag eerder PSV en FC Utrecht niet tot scoren waren gekomen. Maar tegen de hekkesluiter van deze competitie bleek Ajax minstens zoveel moeite te hebben als de collega's in Eindhoven tegen de nummer voorlaatst. Ajax heeft iets met Volendam en dat is niet veel goeds, want het was niet de eerste keer dat puntverlies wordt geleden aan de oevers van het IJsselmeer. Zelfs een 2-0 voorsprong was vorig jaar niet voldoende om de winst te pakken (het werd nog 2-2) en wie herinnert zich niet die dramatische 1-0 nederlaag in het Olympisch stadion? De dit keer bloedeloze 0-0 spreekt voor zich, zij het dat Volendam slechts door zeer defensief te spelen en met kunst- en vliegwerk het doel kon schoonhouden. Daar konden noch Andrei Demtchenko, als invaller voor Kanu voor het eerst in de basis, noch de na een afwezigheid van zes weken teruggekeerde Jari Litmanen iets aan veranderen. Peter Hoekstra bijna wel, maar zijn schot werd gekeerd. "We hebben hier een kans laten liggen," concludeerde Van Gaal. "De druk wordt steeds groter." Teleurgesteld ging de Ajax-aanhang naar huis zoals hij was gekomen, per auto, bus of... boot! Weer stond ons vervolgens een weekje Europees voetbal te wachten, met de Nederlandse top drie nog volledig in de markt voor halve-finaleplaatsen. Dat gold zeker voor Ajax, dat een 2-0 voorsprong moest verdedigen om verder te mogen gaan. De ploeg deed dat perfect, gaf geen kans weg en de Duitsers zelfs geen sprankje hoop op een goed resultaat. Het bleek zelfs dat een kleine nederlaag bij de kampioen van Duitsland als een prima prestatie werd ervaren. "Maar met 1-0 verliezen van de wereldkampioen is toch niet slecht," reageerde men na afloop. Zonder Blind, Reiziger, Santos, Finidi, Overmars, Reuser, Hoekstra en Kluivert in de selectie verliep alles toch naar wens. Kiki Musampa knalde Ajax naar de volle winst. Vooral het optreden van Jari Litmanen oogde uitstekend, terwijl Danny Landzaat als invaller voor de Fin zijn debuut mocht maken. Enige dagen later bepaalde de loting dat tegen Panathinaikos eerst thuis zou worden gespeeld. Niet gunstig, maar ook geen reden tot ongerustheid, dacht men. Op 2 juni 1971 stonden de teams al eens in de finale van de Europa Cup 1Ajax won met 2-0, waarna van de Grieken internationaal weinig meer vernomen werd. Tot nu dan, en u weet inmiddels dat het even anders liep dan iedereen dacht. Dat moest ook PSV ervaren tegen Barcelona. Feyenoord haalde het wel en kon het gaan opnemen tegen Rapid Wien. Laatste klassieker in Olympisch Langzamerhand naderde de competitie zijn ontknoping. Belangrijk zou daarbij zijn wat zich ging afspelen op tweede paasdag, 8 april, als de kemphanen PSV en Ajax elkaar in Eindhoven zouden treffen. Eerst gingen echter de Eindhovenaren, inmiddels ook geteisterd door veel blessures, onderuit tegen Groningen, zodat Ajax een paar uur later precies wist wat het moest doen: winnen van Feyenoord en de marge op vijf punten brengen. Maar dat winnen was niet zo eenvoudig. Met Ronald Koeman op het middenveld had Ajax toch even moeite om zijn draai te vinden. Het zat mee dat Jari Litmanen op het juiste moment schitterend 1-0 scoorde en er wat spanning wegviel, nadat eerst Orlando Trustfull alleen op onze doelman af was gegaan, die echter schitterend redde. "De trainer zegt altijd, leg een speler nooit neer want we hebben altijd nog Van der Sar," zei Frank de Boer over zijn foutje. De koprol van Trustfull over Van der Sar was aanleiding tot veel discussie maar leverde Feyenoord weinig op. Aan Patrick Kluivert was in de tweede helft de eer om in de laatste klassieker Ajax-Feyenoord in het Olympisch stadion de tweede en laatste goal te scoren, waarna Marcio Santos, na lange tijd afwezig te zijn geweest, nog een kwartiertje kon meedoen. Drie dagen later moest ons elftal al weer aantreden voor het duel tegen Go Ahead Eagles in de Meer. Tijdens de wedstrijd bleek dat PSV het niet kon bolwerken in Enschede tegen FC Twente. Ajax zag wel kans de volle winst te pakken. De Deventenaren werden met 2-1 (Hoekstra, Kanu en het debuut van Dennis Schulp) geklopt, magertjes maar wel voldoende. De acht punten voorsprong betekenden weer een stap in de richting van de derde landstitel in successie, dacht iedereen. Louis van Gaal zag het even anders. "De AJAX MAGAZINE MEI 1996 9

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 9