Van droomstart naar droomscenario Het seizoen 1995-1996 door Michel Sleutelberg foto's Louis van de Vuurst Het zesentwintigste landskampioenschap van Ajax is zwaarbevochten, al is dat aan de cijfers niet af te lezen. Na een droomstart, waarin pas in de tiende wedstrijd het eerste tegendoelpunt valt en pas de dertiende niet gewonnen wordt, komen de eerste tegenslagen in de vorm van zware blessures van eerst Marcio Santos, dan Mare Overmars en Martijn Reuser. Ajax vecht na de winterstop tegen zichzelf, tegen de hooggespannen verwachtingen. Ajax werkt zich door een loodzwaar programma heen, de selectie is voortdurend uitgedund door blessures. Een weg vol hobbels leidt uiteindelijk naar een droomscenario waarin de derde titel op rij behaald wordt in de afscheidswedstrijd van de Meer. Breda de ontmoeting met NAC. Bij Ajax ontbreken de in Nigeria verblijvende Finidi en de geblesseerde Litmanen. Patrick Kluivert begint de wedstrijd als bankzitter. In de tweede helft komt hij voor Martijn Reuser in het veld. Juist hij beslist de wedstrijd met een doelpunt. Tegen Heerenveen (0-4) speelt Marcio Santos een hele wedstrijd. Na Ajax - Vitesse (3-0) ondertekenen Louis van Gaal en Gerard van der Lem een nieuwe overeenkomst met Ajax die hen tot juli 1997 aan de club bindt. "Het is een uitdaging om straks met de spelersgroep in het nieuwe stadion te spelen. Bovendien hebben we het allebei nog steeds heel goed naar ons zin bij Ajax. Er is geen enkele reden om de club te verlaten," motiveert Van Gaal de beslissing om bij te tekenen. In de Champions League worden zeges op Real Madrid (1-0), Ferencvaros (1-5) en Grasshoppers (3-0) gevierd. Weer is er ook tegenslag. Marcio Santos raakt in de week voorafgaand aan FC Twente - Ajax (0-3) zeer ernstig geblesseerd. In de vriendschappelijke interland Brazilië - Uruguay verstapt hij zich na twintig seconden en scheurt zijn achillespees. Daags na de wedstrijd wordt Santos in Rio de Janeiro geopereerd. Het herstel zal maanden duren. Machtige doelcijfers Ajax heeft na negen wedstrijden de machtige doelcijfers van 33 voor en 0 tegen, als op 22 oktober in de Kuip de eerste klassieker van het seizoen op het programma staat. Ajax - Feyenoord is het debuut voor de nieuwe Feyenoord-trainer Arie Haan. De wedstrijd kent een enerverend begin. Clemens Zwijnenberg valt, al in de tweede minuut, de eer ten deel Edwin van der Sar voor het eerst in deze competitie te passeren. Na 845 minuten is de Ajax-keeper eindelijk een keer gepasseerd. Vijf minuten later moet Van der Sar opnieuw vissen. De wedstrijd lijkt een dramatisch verloop voor Ajax te krijgen, maar de ploeg houdt het hoofd koel in de wetenschap dat het nog alle tijd heeft om wat aan de onwelkome stand te doen. De jarige Winston Bogarde verzorgt de aansluiting en nog voor rust komt Ajax op een 3-2 voorsprong door Jari Litmanen en Mare Overmars. De veel scorende linksbuiten brengt na rust ook de beslissende 4-2 op het bord en daarmee Feyenoord op de knieën. Ajax-Volendam is een curieuze partij. Frank de Boer opent de score, broer Ronald tilt Ajax met twee fraaie doelpunten naar 3-0 en invaller Nordin Wooter zorgt ervoor dat Ajax voor de zesde keer dit seizoen met 4-0 wint. Twee Volendam-spelers krijgen rood en Ajax mist twee strafschoppen. Zowel Patrick Kluivert als Nwankwo Kanu lukt het niet om vanaf elf meter te scoren. Edwin AJAX MAGAZINE MEI 1996 IX

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 71