De winst van Ajax op Real Zaragoza (4-0) in de strijd om de Supercup werd door velen met wat gemengde gevoelens beoordeeld. "Wel aardig," zo werd in het algemeen gereageerd. Behalve dan door de club en de spelers zelf, die iedere prijs willen pakken als de gelegenheid zich voordoet. Winston Bogarde, Finidi George en Danny Blind (tweemaal uit een strafschop) waren de schutters op de avond van de 28ste februari, waardoor Ajax de elfde internationale beker in de historie binnenhaalde. Voor Louis van Gaal was het de tiende titel in vier jaar. Gelukkig konden miljoenen mensen in Nederland het succes van Ajax via de televisie meemaken, ondanks onduidelijke pogingen van de KNVB de uitzending tegen te houden. Die zullen te maken hebben gehad met de stroomversnelling waarin de ontwikkelingen van het voetbal en de media zich bevonden na de aankondiging van de komst van het sportkanaal met de KNVB als belanghebbende. Ajax is daarvan geen voorstander, vindt dat er sprake is van 'een historische blunder', maar heeft zich er wel bij neergelegd. Stil zitten en lijdzaam toekijken is er echter niet bij. Een samenwerkingsverband met een televisieproductiemaatschappij (ID-TV) ligt in de lijn der verwachtingen met het oog op de audiovisuele mogelijkheden in de Amsterdam Arena. "Alles op voetbalgebied is in een stroomversnelling geraakt," liet Uri Coronel in Vrij Nederland weten. "Op het vlak van de mediamogelijkheden, sponsorcontracten, salarissen, inkomsten voor de club, noem maar op. Het hele entertainment er omheen, de merchandising. Er is een revolutie gaande in de voetballerij." En: "Alles wat we de afgelopen zeven jaar bij Ajax bereikt hebben, hebben we bereikt door midden in de maatschappij te staan en een club van supporters te zijn. De KNVB stelt zich met dat aparte kanaal buiten de maatschappij op." Slag om Arnhem Spektakel genoeg buiten de velden, maar ook binnen de lijnen. Ajax ondervond op de eerste zondag in maart meer dan felle tegenstand van Vitesse dat z'n kans schoon zag om onze ploeg eens op een lekkere schoffelpartij te trakteren en daar met steun van de scheidsrechter volledig in slaagde. De twee doelpunten van de Arnhemmers betekenden hun eerste zege op Ajax in de historie en Ajax' tweede nederlaag in deze competitie. De toch al gehandicapte ploeg van Danny Blind moest het vechtend afleggen tegen het naar alles schoppende Vitesse. Onze aanvoerder had zelf ook moeite om zich in de wedstrijd te beheersen, maar kon na afloop zelfs nog wel begrip opbrengen voor de strijdwijze van de tegenstander. "Ik verwijt Vitesse niets. De ploeg is net zover gegaan als Wegereef toeliet." En dat was heel ver, erger nog, een brug te ver voor Ajax, dat met een 2-1 nederlaag (Kluivert) naar Amsterdam moest afreizen. Na de 'slag om Arnhem' was de volgende happening er een in het kader van de Champions League. Op 6 maart werd Ajax in Dortmund verwacht om de landskampioen van Duitsland te treffen in het Westfalenstadion. Nog steeds kampte de Ajax-selectie met veel blessures. Louis van Gaal moest behoorlijk improviseren om tot een opstelling te komen, waarbij maar weinig spelers op hun normale plaats stonden. Alleen Van der Sar, Blind en AJAX MAGAZINE MEI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 6